poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Udržujte svou sušičku v čistotě a ušetřete čas i peníze

13.10.2017

Španělská spotřebitelská organizace OCU přišla s doplněním mezinárodního testu sušiček, který jste si mohli přečíst v zářijovém čísle dTestu. 

Jak test kondenzačních sušiček s tepelným čerpadlem potvrdil, jde o přístroje, jejichž spotřeba elektrické energie se rok od roku snižuje. Jinými slovy jsou sušičky stále efektivnější a „zelenější“. V našem nákupním průvodci, ale i v testech však pravidelně opakujeme, že aby sušička pracovala optimálně, je potřeba se o ni adekvátně starat.

Naše doporučení nyní potvrzují kolegové ze španělské spotřebitelské organizace OCU. Vyzkoušeli, jaký vliv má zanedbání čistění filtrů na funkčnost sušičky. Například jeden z top modelů značky AEG se po osmi sušicích cyklech bez čistění zpomaloval – prádlo bylo vysušené za dobu delší o téměř půlhodinu. Také spotřeba narostla o 20 %.

Jak se těmto neduhům vyhnout? OCU připomíná čtyři základní body, které by měl mít každý majitel sušičky na paměti:

1) Nezapomínejte na čistění filtru žmolků, který obvykle najdete u dvířek v přední části sušičky. Vylévejte nádobu na kondenzát v případě, že nemáte sušičku, ze které kondenzovaná voda odtéká výpustí rovnou do odpadu.

2) Každý týden čistěte mikrofiltry, které ve většině případů naleznete v levé spodní části sušičky, poblíž kondenzátoru.

3) Kontrolujte kondenzátor. Ve většině sušiček není vyjímatelný. Několikrát za rok ho jednoduše vysajte.

4) Pravidelně otírejte buben vlhkým hadříkem. Zamezíte tím akumulaci vody poblíž senzoru, který rozpoznává úroveň vlhkosti prádla.