poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Máslo: Francouzské a belgické pochoutky v ohrožení

17.10.2017

Stoupající cena másla netrápí jen nás. Zoufají si taky Francouzi a Belgičané. Změny ohrožují jejich kulinární národní symboly. Naši kolegové z francouzského UFC – Que choisir a belgického Test-Achats vysvětlují důvody zdražování.

Velkoobchodní ceny másla ve Francii stouply během půldruhého roku z 2500 EUR na 6900 EUR za tunu. Vyvolalo to několik hlavních faktorů. V roce 2015 skončily kvóty na výrobu mléka a tudíž i na mléčné výrobky, což se projevilo na jejich cenách. Vzrostl počet chovaného dobytka, nadvýroba měla za následek krátkodobý pokles cen. Ten způsobil problémy výrobcům a oni znovu podstatně snížili stavy. Poptávka rychle převýšila nabídku. K tomu se přidala špatná roční sklizeň krmiv, již menší počet krav proto dává méně mléka a evropské zásoby másla jsou na minimu.

Svoji roli sehrála i rehabilitace role másla v moderní kuchyni – po letech zatracování je nyní považováno za prospěšné zdraví a nepostradatelné pro chuť mnoha pokrmů. Televizní kuchařské hvězdy ho s oblibou přidávají skoro do všeho a tím ho propagují. Spotřeba v světovém měřítku značně vzrostla, ta evropská minimálně o 7 %. Situaci nelze řešit ani dovozem z USA nebo Nového Zélandu, kde na tom sklady nejsou o moc lépe.

Croissant i šnek potřebuje máslo

Zatímco u nás se všeobecně řeší regálová, maloobchodní cena másla, ve Francii jsou větším problémem ceny velkoobchodní, tj. másla k dalšímu zpracování v balení po 25 kg. Jejich vzestup sice brzdí dodavatelské dohody, tlak celkové situace však ovlivní jednání o jejich aktualizaci v nadcházejících dnech. To předznamenává zvýšení cen velmi tradičních a oblíbených francouzských druhů pečiva a sušenek. „Croissant je z 50 % máslo,“ říkají výrobci. Při změně cenovek finálních výrobků bude ovšem třeba dobře dohlédnout na jejich složení – produkty s jinými tuky nebudou mít důvod podražit.

Na poplach bijí francouzští chovatelé hlemýžďů a výrobci hlemýždích pochoutek. Šnečích výrobků se ve Francii připraví 4700 tun ročně a padne na ně 1500 tun másla. Při některých velmi oblíbených úpravách se ho používá stejně tolik jako hlemýždího masa. Dostávají se na stůl běžně také při vánočních a novoročních oslavách, které se kvapem blíží.

Belgický spotřebitelský web Test-Achats referuje o zvýšení regálových cen másla v zemi nejméně o čtvrtinu během dvanácti měsíců, zatímco jeho spotřeba v posledních letech stoupla o 7 %. Roste však i spotřeba plnotučných mléčných výrobků, různých olejů, tradičního máslového pečiva. Obecně je rozpětí cen másla v Belgii velké a vhodnou volbou obchodu a značky lze ušetřit 25 až 42 %, někdy se však částky za stejně velké kostky od různých výrobců mohou lišit i několikanásobně.

Máslové téma tedy není jen zdejší, řeší jej domácnosti napříč Evropou. Důvody zdražení nejsou tajemné a celá situace má logické vysvětlení.

Související články