poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vývoj vede k drahým bankomatům

18.10.2017

Americká spotřebitelská organizace Consumerist zaznamenala stoupající poplatky za výběr z bankomatů a za přečerpání účtu. Odborníci finančního serveru Bankrate.com, které cituje, to považují za přirozený trend logicky vyplývající z vývoje společnosti a měnících se finančních zvyklostí.

V době vzestupu online obchodování a nákupů, používání debetních i kreditních karet, internetového bankovnictví a spravování finančních záležitostí v mobilu lidé stále méně vyhledávají bankomaty, aby si v nich vybrali potřebnou hotovost. Mnozí ji nepotřebují vůbec. Již nebývá problém vyhnout se přístrojům jiných bank, protože těch, co patří klientově „vlastní“, je hodně. Mobilní aplikace je vyhledají během okamžiku.

Výběrů z cizích bankomatů ubývá, a proto poplatky za ně stoupají. Údržba bankomatové sítě nestojí méně než dříve, je ovšem placena z menšího počtu transakcí, a ty tedy logicky podražují. Cena výběru z automatu jiné banky pro klienta sestává ze dvou hlavních položek – částky jeho banky za výběr u konkurence a té, co si účtuje banka vlastnící přístroj. Během posledních 19 let stoupala tato cena ve Spojených státech v průměru o 4,69 USD ročně. Stalo se mnohem výhodnějším vybírat si peníze u pokladny v obchodě.

Přečerpávání je čím dál bolestnější

Zvyšují se i poplatky za přečerpání bankovního účtu. Loni byl jejich průměr v USA 33 až 38 USD. Úkolem bank je peníze množit, proto využívají jistý psychologický faktor – nikdo neplánuje, že bude pravidelně zacházet do mínusu na kontě. Když se mu to stane, věří si, že to byla výjimka a že se tomu příště vyhne. Příliš často se to nepovede a poplatky jsou tak pravidelným a spolehlivým bankovním výdělkem.

Nepříjemné okamžiky si lze ušetřit nastavením SMS nebo e-mailových zpráv při dosažení minimálního zůstatku nebo zadáním vhodných finančních posunů mezi různými účty, které nevýhodné situaci zabrání. Ještě jednodušší je zrušit možnost přečerpání konta, což nedovolí platbu kartou při nedostatku prostředků.

Najít nejbližší bankomat s výběrem zdarma a mít neustálý přehled o zůstatku na účtu s cílem vyhnout se jeho přečerpání je možné pomocí mobilních aplikací bank. A existují tři způsoby, jak se vyhnout zbytečným poplatkům – pozorné nastavení produktu, volba vhodných upozornění nebo rovnou změna peněžního ústavu. To jsou rady amerických kolegů.

Ať se nás zmíněné trendy dotknou nebo ne, nenechávejme se překvapit změnami jen proto, že se nám nechce vyhledávat potřebné informace nebo číst ceníky. Banky mají přece ze zákona povinnost své klienty o každé změně smluvních podmínek informovat – využívejme toho.

Související články