poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Snídaně je grunt

19.10.2017

Snídani sněz sám, o oběd se rozděl s přítelem a večeři dej nepříteli – znáte to? Vynechávání snídaně může podle studie zveřejněné v Journal of the American College of Cardiology vést k ateroskleróze.

Vědecké práce v posledních letech zmiňují, že nesnídající jedinci mají větší sklony k obezitě a k onemocnění cukrovkou druhého typu, k zvýšenému krevnímu tlaku a k nebezpečným hodnotám cholesterolu, glukózy a insulinu. Studie citovaná americkou spotřebitelskou organizací Consumer Reports poprvé zmiňuje souvislost ranního hladovění i s aterosklerózou – kornatěním tepen v důsledku ukládání tukových látek do jejich stěn. Neléčená může způsobit infarkt nebo mrtvici.

Jak snídaně vede k ateroskleróze

Pozorovány byly 4000 osob ve věku 40 - 54 let bez předchozích kardiovaskulárních potíží. Na základě odpovědí na cílené otázky byli účastníci rozděleni do tří skupin – zcela vynechávající snídani nebo pijících ráno jen kávu či džus, konzumenti nízkoenergetické snídaně s 5 - 20 % denního příjmu kalorií a osoby přijímající po ránu více než 20 % denního energetického příjmu. K zjišťování příznaků aterosklerózy byly použity různé diagnostické metody. Přestože vzali v potaz i další rizikové faktory jako kouření nebo vysoký krevní tlak, došli lékaři k zjištění, že nebezpečí kornatění tepen je u první skupiny 2,5krát a u druhé 1,2krát vyšší než u té třetí. Vedoucí studie José L. Peñalvo, Ph.D., z Tufts University v americkém státu Massachusetts předpokládá, že vyšší příjem kalorií po ránu zlepšuje regulaci glykemie během dne, zvyšuje sytost a posiluje kontrolu chuti až do večera, což brání přejídání.

Z dotazníků, které měly za cíl zmapovat návyky účastníků studie, vyplynuly i další souvislosti. Kdo vynechává pořádnou snídani, nestravuje se pak zdravě během celého dne – konzumuje více červeného masa a polotovarů, pije více slazených nápojů a alkoholu, jí méně ovoce, zeleniny a vlákniny. Má také větší sklony k obezitě a dodržování různých diet. To znamená, že nesnídat rozhodně nepomáhá při snižování váhy.

Snídaní proti nadváze

Podle dalšího z autorů časopisu, MUDr. Prakashe Deedwaniy, profesora Kalifornské university v San Franciscu, je pro udržení dobrého metabolismu velmi důležité složení snídaně. Amy Keating, dietoložka z Consumer reports, upozorňuje, že i uhlohydráty z cereálií a celozrnného pečiva je třeba vyvážit proteinem a zdravými tuky, a navrhuje 4 rychlé možnosti:

  • Smíchejte celozrnné cereálie (minimálně 5 g vlákniny v 1 porci) s jogurtem řeckého typu místo mléka. Přimícháním ořechů nebo semínek se postaráte o zdravé tuky, ovoce vše dosladí a přidá další vlákninu.
  • Potřete celozrnný krajíc arašídovým máslem nebo máslem z jiných ořechů či semen (zdravé tuky a protein) a zavařeninu nahraďte plátky oblíbeného ovoce (jablka, banánu, jahod). Sníte tak méně přidaných sacharidů i kalorií a více vlákniny.
  • Dopřejte si směs ovoce, sýra a ořechů s několika celozrnnými krekry. Ořechů ani sýra by nemělo být více než 25 - 30 g.
  • Rozetřete půlku avokáda, smíchejte ji s pokrájeným vejcem natvrdo a rajčetem, osolte a opepřete. Použijte jako náplň do celozrnného chlebu pita.
Související články