poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Japonská ocelárna dodávala automobilkám nekvalitní produkty

23.10.2017

Zprávy o nízké kvalitě výroby na jiném konci světa nás nerozhází – je to daleko, netýká se nás to, máme starostí dost. Proč bychom se měli zajímat, že japonská ocelárna Kobe Steel přiznala dlouhodobé problémy s jakostí svých produktů? Třeba proto, že některé z nich možná používáme.

Japonská společnost Kobe Steel oznámila, že od září 2016 do srpna 2017 prokazatelně dodávala svým partnerům tuny hliníkových a měděných výrobků, které neodpovídají dohodnutým požadavkům na pevnost a odolnost. Není to jen chyba výroby, ale i selhání zaměstnanecké morálky – pracovníci firmy zřejmě o problémech věděli a záměrně padělali dokumentaci. Podezření na nepravdivé údaje v původních dokumentech se stalo důvodem k dodatečným inspekcím a bylo odhaleno, že kauza se vztahuje na všechny čtyři továrny společnosti a možná trvá až deset let. Na svém webu o tom informovala americká spotřebitelská organizace Consumer Reports.

Jak se nás to týká?

Nejste-li odborník nebo investor, nejspíše jste o existenci Kobe Steel vůbec netušili. Neprodává svou produkci konečným uživatelům. Produkty této japonské ocelárny však využívá přes 200 společností, mezi něž patří General Motors, Ford, Honda, Mazda, Mitsubishi, Nissan, Subaru, Toyota, Boeing nebo japonská kosmická agentura. Například automobilky objednávají kovy konkrétního druhu, s přesně určenými jakostními parametry, protože je pak použijí při výrobě vozů na konkrétním místě a za specifickým účelem. Proto se teď klienti Kobe Steel snaží vyhledat všechny inkriminované výrobky a vypátrat, co z jejich odlišné kvality vyplývá, co a zda je třeba podniknout, aby se předešlo negativním důsledkům.

Zatím nejsou známa bezpečnostní rizika produktů s falešnými výrobními údaji. Ocelárna provádí své vlastní vnitřní šetření, veřejně se omluvila a zaměstnává zvláštní tým právníků pro jednání s postiženými partnery. Potřebuje ho – povalí se na ni hromada žalob od zákazníků i od úřadů jak v Japonsku, tak v USA.

Související články