poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Odškodnění cestujícím za pozdní přílet do cíle

24.10.2017

Předností letecké dopravy je rychlost. Přesto se však může stát, že do cílové destinace nedorazíte včas. Zpožděním o 3 hodiny a více vzniká nárok na odškodnění, zaručený právy cestujících aerolinek ze zemí Evropské unie. Podle rozhodnutí britského odvolacího soudu nově i pro cesty s jinými společnostmi létajícími z nebo do Velké Británie.

Zpoždění leteckého spoje se posuzuje podle doby příletu do cíle, do „konečné destinace“, tj. tam, kde cesta pasažéra s přestupem nebo bez přestupu končí. Jedná-li se o cestu s přestupem, může mít vinu na zpoždění jak provozovatel prvního, tak kteréhokoliv z navazujících letů. Nově to znamená, že letíte-li z Londýna neevropskými aerolinkami a uletí vám spoj, máte nárok na finanční náhradu i při zpoždění příletu do mimoevropského cíle své cesty. Potvrdil to odvolací soud Spojeného království, ke kterému se dostaly dva spory cestujících s Emirates.

Rozsudek uvítal britský Úřad pro civilní letectví (CAA) jako jasné pravidlo pro obě strany. Ten podle britské spotřebitelské organizace Which? i dříve rozhodl ve prospěch více než poloviny cestujících. Jelikož však CAA nemá pravomoc plnění svých rozhodnutí vymáhat, některé aerolinky se mu v tom odmítaly podrobit. Dle pravidel EU má cestující právo na odškodnění, když se jedná o let na území EU, z území EU nebo evropským dopravcem na letiště v EU. Interpretaci CAA neevropské aerolinky (např. Emirates, American Airlines, Singapore Airlines, Etihad) odmítaly. Ředitel úřadu Andrew Haines prohlásil, že rozhodnutí odvolacího soudu „je jasnou zprávou pro Emirates a další letecké společnosti, které vedly táhlé soudní procesy a příliš dlouho upíraly svým zákazníkům jejich zákonné nároky. … Je to další příklad, proč by měli cestující dostávat odškodnění automaticky a nemuseli složitě vymáhat to, na co mají právo.“

Související články