poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Německé aerolinky úmyslně uváděly pozdější časy příletů

24.10.2017

Belgická spotřebitelská asociace Test-Achats informuje o hromadné soudní žalobě 80 cestujících na německou leteckou společnost TUI fly. Ta měla na letenkách záměrně uvádět delší dobu letu, čímž by se v mnoha případech vyhnula placení odškodnění za zpoždění. 

Podle obrazovky bruselského letiště měl let z Punta Cana zpoždění 3 hodiny 4 minuty. Cestujícím tak měl vzniknout nárok na odškodné. Na letenkách však byl uveden čas příletu o 40 minut pozdější než ten, se kterým podle letového řádu počítalo letiště. Společnost TUI fly odmítá, že by se udáním delší doby cesty na lístku snažila vyhnout zodpovědnosti. Tvrdí, že se jedná o opatrnost, zejména v době dovolených. Podle Test-Achats jde o běžnou praxi. Proto letadla často přistávají trochu dříve nebo mírně opožděný odlet „doženou“ včasným přistáním. Bude tedy těžké dokázat, že 40 minut navíc bylo motivováno finančními pohnutkami.

Přesto je podle Test-Achats do rozhodnutí soudu vhodné si v takových případech stěžovat u příslušných aerolinek s dodáním co největšího množství údajů (trvání samotného letu, důkaz o zpožděném příletu atd.) Pokud budou aerolinky TUI fly ve zmíněném procesu neúspěšné, může to být precedent pro další podobné kauzy.

Je tedy důležité pamatovat, že při cestování letadlem jsme chráněni právy cestujících v letecké dopravě (www.euroskop.cz/594/sekce/prava-cestujicich-v-letecke-doprave/). Formulář stížnosti v češtině i angličtině, připravený Evropskou komisí, najdete na stránkách českého Úřadu pro civilní letectví (www.caa.cz/formulare/prava-cestujicich-v-letecke-doprave-formular-stiznosti).

Související články