Německá společnost BASF, dodávající toluendiisokyanát (TDI) jako surovinu k zhotovení pěny do matrací, při výrobě chybovala a mezi 25. srpnem a 29. září 2017 byl z její továrny v Ludwigshafenu vydán materiál se zvýšeným obsahem dichlorbenzenu (DCB). Problémovou dodávku dostalo 50 klientů společnosti. Celkem se jedná o 7500 tun, z toho třetina byla použita před odhalením problému a nyní se pracuje na identifikaci finálních výrobků, do kterých se dostala. V oběhu tedy může být 2500 tun vadné matracové pěny.
Uvolňování dichlorbenzenu může mít za následek podrážděnou pokožku, oči nebo dýchací systém a existuje podezření, že způsobuje rakovinu.
Výrobce materiálu argumentuje nepřekročením normy
Asociace německých výrobců matrací se snaží situaci uklidnit s tím, že během týdne potřebného k vytvoření pěnového matracového bloku se v něm obsah DCB o 10 % sníží, což by mělo být dostačující. Měření samotné BASF ukázala, že obsah škodlivé látky ve vzduchu pracovních prostor s kontaminovanou pěnou nedosahuje nebezpečných hodnot a je v normách určených německými zákony. Nelze ovšem odhadnout, co to znamená pro koncové uživatele matrací, protože prahové hodnoty pro průmyslové prostory nelze jednoduše vztáhnout i na obytné místnosti. Limity pro výskyt škodlivých látek pro obytné prostory bývají vždy podstatně nižší než pro výrobu. Odborníci z Stiftung Warentest navíc pochybují, že je při produkci matrací pěna běžně skladována tak, aby z ní mohl být DCB alespoň týden dobře vyvětráván.
Spolkový ústav pro hodnocení rizik německého Ministerstva potravin a zemědělství vydal předběžné prohlášení o posouzení nebezpečného uvolňování dichlorbenzenu do vzduchu, podle kterého nelze předpokládat žádné zdravotní riziko pro spotřebitele, kteří přišli s příslušnými matracemi do styku. Toto hodnocení však vychází z údajů poskytnutých výrobcem, nikoli vlastním měřením či analýzou ústavu.
Výrobci matrací přijali opatření
Stiftung Warentest zařazuje měření obsahu dichlorbenzenu do svých testů matrací. Při posledním provedeném, tedy v září 2017, nebyl zaznamenán žádný výrobek s vysokou hladinou DCB, vzorky však byly pořízeny již před 25. srpnem.
Dodavatelé pěnových matrací a čalounických pěn vyrobených v dotyčném období nyní zahájili kontrolu tohoto parametru u svých výrobků. Britský výrobce Dunlopillo stáhl zpět vše, co zákazníkům dodal mezi 26. srpnem a 6. říjnem. Koncern Recticel, prodávající v Německu pod značkami Schlaraffia, Sembella, Superba a Swissflex, zastavil výrobu a dodávky hotových matrací. IKEA nabídla znepokojeným zákazníkům možnost vrátit matrace Morgedal, Matrand, Myrbacka, Hövag, Hafslo, Hyllestad, zakoupené od 25. srpna, ač v polovině října sdělila, že v jejích německých obchodech žádné matrace z problematického materiálu prodány nebyly. Dänisches Bettenlager stáhl z prodeje výrobky, které mohou být problémem zasaženy.
Co musí spotřebitel vědět
Pokud se zákazník obává, že je jeho matrace zdraví škodlivá, měl by se obrátit na prodejce. Ten musí jeho obavy průkazně vyvrátit, nebo matraci vyměnit, či ji vzít zpět a vrátit klientovi peníze. Podle německé spolkové legislativy totiž i důvodné podezření na obsah nebezpečných látek zakládá spotřebiteli nárok na náhradu zboží nebo odstoupení od kupní smlouvy.