poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Pálivá jídla mohou chránit před přesolováním

16.11.2017

Že nadbytek soli není pro lidské tělo dvakrát příznivý, je dlouhodobě známá věc. Studie provedená čínskými vědci odhalila, že lidé, kteří mají rádi pálivá jídla, konzumují výrazně méně soli než ti, kteří chilli a jiné pálivé pochutiny nemají rádi. 

Výzkumníci z 3. vojenské lékařské univerzity v čínském Čchung-čchingu zjišťovali chuťové preference a z nich vyplývající zdravotní stav na více než 600 osobách. Nejzajímavějším zjištěním bylo, že milovníci chilli preferovali méně solená jídla a za den snědli zhruba o půl čajové lžičky soli méně než lidé, kteří pálivé nemají rádi. Dokonce jim byl zjištěn menší tlak – systolický o 8 mm Hg, diastolický o 5 mm Hg.

Další testy vědci prováděli na myších – jedné skupině podávali sůl, druhé kapsaicin, tedy alkaloid, který v papričkách způsobuje pálivost. Obě ingredience v mozku aktivovala centra, která jsou stimulována v případě vnímání slané chuti. Pálivé jídlo tedy může vyvolávat pocit, že je slanější, než ve skutečnosti je.

Jeden z vedoucích vědeckých pracovníků univerzity tak přišel se závěrem, že pálivé jídlo může být jedním z klíčů k předcházení hypertenze způsobené vysokým příjmem soli. O studii informovala americká spotřebitelská organizace Consumer Reports. 

Související články