poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Škodí káva bez kofeinu?

17.11.2017

Jak je káva zbavována kofeinu a co to znamená pro vaše zdraví? Odpovědi hledal americký spotřebitelský server Consumer Reports.

Podle legend byla možnost zbavit kávu kofeinu objevena nedopatřením na začátku 20. století německým obchodníkem Ludwigem Roseliem, když jedna z jeho dodávek strávila cestu zpoza oceánu v mořské vodě a neobsahovala pak dost kofeinu. Nikoli legendou, ale prokazatelným faktem je, že o pár let později patentoval Roselius úspěšnou metodu dekofeinování kávy za pomoci benzenu.

Dnes již víme, že je benzen zdraví nebezpečný. Z tohoto důvodu, ale i kvůli pozdějšímu používání dalších, neméně toxických látek, získala káva bez kofeinu pověst škodlivého nápoje. Přestože i dnes někteří výrobci používají škodlivou chemii, mnozí přešli k bezpečnějším dekofeinizačním metodám. Zatím zůstala nezodpovězena jiná otázka – ztrácí káva společně s kofeinem své zdraví prospěšné účinky?

Jak se káva zbavuje kofeinu

Existují tři hlavní způsoby, jak extrahovat kofein z kávových zrn: rozpouštěcími roztoky, kapalným oxidem uhličitým a vodou. Ve všech případech se jedná o zelené, nepražené boby, které se máčí nebo napařují, dokud nenabobtnají, kofein se rozpustí v používané tekutině a pak se z ní odsaje. Zatímco jsou metody s CO2 a vodou považovány za nechemické, ta s rozpouštědly používá syntetické chemikálie jako ethyl-acetát a methylenchlorid. Takzvaný Swiss Water Process umí z bobů vymýt jen kofein, aniž by redukoval její aroma. Je však drahý a používá se proto jen ve výrobcích nejdražších značek.

Žádná z těchto metod nezbaví zrnkovou kávu kofeinu úplně. Aby byla prodávána jako bezkofeinová, smí obsahovat v USA max. 3 % původního kofeinu, u nás 0,1 % (pro instantní je limit 0,3 %).

Rizika kávy bez kofeinu

Odborníci se shodují, že při použití vody nebo oxidu uhličitého zdravotní rizika nevznikají, ostatní chemické metody však vyvolávají spory. V roce 1999 americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) rozhodl, že stopové množství použitých látek je v ošetřené kávě natolik malé, že nemůže ovlivnit zdraví jejích konzumentů. Přesto je informace některých výrobců, že používají přírodní látky, protože methylenchlorid i ethyl-acetát se vyskytují i v přírodě, klamavá – v průmyslu se jedná o synteticky vyrobené přípravky a konzumace vyšších dávek může být riziková.

Jak si vybrat kávu bez kofeinu?

Chcete-li se i přes ujištění odborníků o bezpečnosti dekofeinizace řídit tím, jaké látky při ní byly použity, nebude to jednoduché. Na obalech tuto informaci nenajdete a museli byste ji zjišťovat u výrobce nebo obchodníka. Jednodušším řešením je volba organických výrobků. Jejich organičnost má být zárukou, že na ně nejen nebyly použity pesticidy, ale ani další chemické sloučeniny během zpracování.

Je káva bez kofeinu stejně zdravá jako ta s kofeinem?

Ač některé studie o účincích kávy zkoumají kofeinovou i bezkofeinovou, podstatné rozdíly zatím prokázány nebyly. Některé výsledky naznačují, že je nápoj bez kofeinu prospěšnější, ale mnozí konzumují kávu bez kofeinu jako součást zdravého stravování, což předpokládá i větší péči o zdraví obecně a zdravější osoby, čemuž se studie nevěnují. Proto nemohou být zatím výsledky srovnávání směrodatné.

Stále tedy nevíme, zda jsou kladné účinky kávy spojeny s kofeinem nebo některou z tisíců dalších biologických složek a antioxidantů. Je však nesporné, že trpíte-li po kávě nespavostí, podrážděností, bolestmi hlavy, nevolnostmi, úzkostmi, nervozitou nebo vysokým krevním tlakem, varianta bez kofeinu by pro vás mohla být lepší volbou.

Související články