poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Na internetu věcí řádí nový malware

21.11.2017

Internet věcí může být dobrým pomocníkem, stejně jako vše připojené na síť však může být ohrožen škodlivým malwarem. K nejnovějším hrozbám patří IoT Troop/IoT Reaper, zaměřený na routery, webkamery a pevné disky na celém světě. Útočníci jeho prostřednictvím mohou zařízení ovládat na dálku. Spotřebitelská organizace Stiftung Warentest vysvětluje, co je za útokem, jaká zařízení jsou ohrožena a jak se mohou uživatelé chránit.

Tento malware odhalily nezávisle na sobě dvě společnosti nabízející bezpečnostní programy, čínská a izraelská, a proto pro něj máme dvě jména. IoT na jejich začátku je anglická zkratka Internet of Things (internet věcí) a značí, že se nejedná o program cílený na počítače se systémem Windows, ale právě na jiná zařízení připojená k internetu. Ta začínají po infikování sama vyhledávat na webu jiné zranitelné přístroje a šíří tak malware dál. Co je však nejhorší, jejich spojením se vytváří tzv. botnet neboli centrálně ovládaná síť, která může sloužit k dalšímu šíření škodlivého softwaru s různým zločinným využitím.

Doposud byl škodící program identifikován na routerech Belkin, D-Link, MikroTik, Netgear a TP-Link, síťových kamerách AVTECH4, D-Link, GoAhead, Jaws a Vacon a datových uložištích na sítích (NAS) Netgear a Synology.

Aktualizujte

Na rozdíl od loňského botnetu Mirai se IoT Troop/IoT Reaper nedostane do továrního nastavení přístrojů a nevyužívá slabých hesel. Místo toho vyhledává programové chyby v operačním softwaru a k zařízení se přihlašuje díky nim. Uživatelé se nemohou téměř nijak bránit. Mohou jen doufat, že výrobce zařízení chyby urychleně opraví a včas zveřejní aktualizaci svého softwaru. Proto je třeba pravidelně aktivně vyhledávat aktualizace na příslušných webových stránkách.

Omezte používání síťových funkcí

IoT Troop/IoT Reaper zatím zaútočil na tři typy zařízení, ale k internetu se dnes může připojit mnohem více věcí – auta, televize, wi-fi reproduktory, herní konzole, radiátory, ledničky atd. Ty všechny se mohou stát cílem podobných útoků. Je tedy důležité pravidelně aktualizovat i jejich software a snížit tak jejich zranitelnost. Umožněte automatickou aktualizaci, kdekoliv to jde. Síťové funkce aktivujte jen v případě, že je skutečně potřebujete a používáte. Přijímáte-li například streamované vysílání prostřednictvím chytré televize, váš blu-ray přehrávač nemusí být připojený k internetu.

Hlavně nezapomínejte, že nám sice nové technologie usnadňují život, ale často zvyšují nebezpečí škod způsobených na dálku.

Související články