poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak platit bezkontaktně, ale bezpečně

22.11.2017

Bezkontaktní platby jsou hitem posledních let. Zkracují dobu nákupů, zjednodušují manipulaci, nemusíme se při nich nijak soustředit. Mají však i svá rizika, ať k nim používáme jen platební kartu nebo chytrý telefon. Nabízíme vám základní informace k tématu, shrnuté belgickou spotřebitelskou organizací Test-Achats.

Bezkontaktní platba funguje na základě technologie NFC (Near Field Communication, česky komunikace na krátkou vzdálenost), díky které si karta a terminál předávají data vysíláním vln. V Belgii tuto možnost nabízí okolo 60 % terminálů a do konce roku 2018 to mají být prakticky všechny.Máte-li na platební kartě obrázek připomínající šíření zvukové vlny, můžete s ní platit bezkontaktně u každého terminálu se stejným symbolem. Jen ji k němu přiblížíte a do určité částky (u nás 500 Kč, v Belgii 20-25 EUR) nemusíte ani zadávat PIN. Je to jednoduché a rychlé, ne však bez rizika.

Jaká jsou rizika bezkontaktní platby?

Přes značné výhody se vždy nejedná o bezpečné transakce. Jelikož není třeba klientova potvrzení platby, podvodníkům se otevírají nové možnosti. Podle některých odborníků může pachatel vlastnící bezkontaktní terminál získat údaje z vaší karty a použít je k dalším platbám. Zloději stačí přenosný terminál přiblížit k vaší tašce nebo kapse, například do vás strčit v městské dopravě nebo na ulici. Organizace Test-Achats provedla úspěšnou zkoušku takového jednání v běžném pouličním prostředí velmi jednoduše.

Při ztrátě nebo krádeži vaší karty může její nový držitel uskutečňovat bez potřeby PINu platby nedosahující limitní částky.

Čím vás jistí banky a jak to funguje

Banky nedovolují velké bezkontaktní platby bez potvrzení. Po jistém počtu transakcí nebo při dosažení nějakého limitu bezkontaktního placení některé z nich vyžadují zadání PINu, abyste jím potvrdili, že platíte vy a ne zloděj.

Ani jedno nestačí k znemožnění neoprávněné osobě platit z vašeho účtu, ale brání jí to vybílit vám ho. Kartu musíte co nejdříve zablokovat, ale pokud byl zloděj rychlejší, počítejte se ztrátami. Od chvíle žádosti o zablokování do okamžiku, kdy karta skutečně přestane fungovat, může uplynout nějaká doba, o které se můžete informovat u své banky. Je třeba počítat i s tím, že některé bezkontaktní platby probíhají „offline“, takže ve chvíli transakce karta „sama neví“, že byla zablokována, a funguje.

Lze mít kartu bez možnosti bezkontaktní platby?

Podle Test-Achats je možné požádat banku o kartu bez této funkce nebo o kartu s jejím zablokováním a mělo by se tak stát bez dodatečných poplatků.

Jak zvýšit bezpečnost bezkontaktních plateb kartou?

Můžete snížit denní limit karty, nebo ji nosit ve zvláštním pouzdře či peněžence bránící krádeži dat. Nepřístupnou pro zloděje na dálku ji učiní i pouhé zabalení do alobalu.

I smartphone umí platit bezkontaktně

Bezkontaktně lze platit i chytrým telefonem. A pozor, nejedná se o internetové bankovnictví ani o platby skenováním kódu QR. Aby byl schopen bezkontaktní platby, musí mít mobil aktivovanou funkci NFC a systém Android 4.4 nebo vyšší, je třeba do něj stáhnout zvláštní aplikaci a propojit ji s bankovní kartou. Aby se vše podařilo, musí mít i obchod, kde platíte, ten správný terminál.

Jak na to?

Vyberte si aplikaci na Google Play Store a stáhněte si ji. Otevřete ji a postupujte podle jejích požadavků. Budete vyzváni k zadání údajů k propojení s platební kartou a k volbě PIN pro případ překročení určené částky. Aktivujte funkci NFC v nastavení telefonu.

Telefonem zaplatíte stejně jako kartou – přiblížíte přístroj k terminálu, a to nejlépe zadní částí, protože tam se nachází příslušný senzor. Tím se mobil spojí s terminálem a PIN zadáte až při překročení limitu daného bankou.

Je to bezpečné?

Při platbě přes NFC chytrého telefonu jsou citlivá data šifrována a tedy nepoužitelná při krádeži na dálku, což je velká výhoda oproti platbám kartou. Další šikovnou možností je vypnutí funkce NFC, když ji právě nepotřebujete – tím znemožníte krádež údajů.

Pokud mobil ztratíte nebo vám ho ukradnou, lze příslušnou aplikaci v něm zablokovat na webu nebo přes call centrum.

Jak zvýšit bezpečnost bezkontaktních plateb telefonem?

Funkci NFC vypínejte vždy, když ji nepoužíváte.

Související články