poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Supermarkety se uchylují k falešným slevám

27.11.2017

Slevy jsou vždy populární, před Vánoci dvojnásob. Mávají na nás odevšad a neodolatelně lákají na nákupy dárků, sladkostí i surovin na sváteční pokrmy. Jsou skutečně vždy tak výhodné, jak se tváří? Britská spotřebitelská organizace Which? zjistila, že nikoliv.

Ve výzkumu na webu spotřebitelské organizace Which?, kterého se zúčastnilo 1410 osob, 43 % respondentů připustilo, že při slevách v supermarketech nakupují více než jindy. Organizaci to zaujalo, a proto v době mezi srpnem 2016 a zářím 2017 analyzovala tvorbu online cen 223 nejpopulárnějších výrobků (potraviny a drogerie kromě vlastních značek řetězců) ve zvláštních akcích sedmi supermarketů Spojeného království (Asda, Iceland, Morrisons, Ocado, Sainsbury’s, Tesco a Waitrose) a sledovala jejich prodejní taktiky. Objevila četné příklady zavádějících a matoucích nabídek. Ty lze rozdělit do tří skupin:

  •       matoucí nabídky nákupu více kusů za výhodnou cenu, při kterých stojí jeden ve skutečnosti více než obvykle,
  •       neakční akce, kdy jsou výrobky během roku častěji ve slevě než bez ní,
  •       pochybné slevy z původní ceny, která již dlouho neplatí.

 

Matoucí nabídky více kusů

Supermarkety se snaží zákazníky přesvědčit, že nákupem většího množství ušetří. Ti však často utratí více a také nakoupí více, než skutečně potřebují. Všichni můžeme být oklamáni v případě, kdy obchod se začátkem zmíněné akce zvýší cenu jednotlivého balení – zaplatíme tak více než před začátkem akce. Which? odhalil tyto praktiky u různých výrobků – jogurtů, nápojů, kosmetiky.

Neakční akce

Akce mají být speciální, akční, mají působit jako výjimka z pravidla. Když trvají příliš dlouho, ztrácejí na lákavosti a míjejí se účinkem, někdy mohou mít dokonce opačný efekt. Which? objevil akce trvající dokonce 333 dnů v roce – to se pak akční cena stává cenou běžnou.

Taková sleva může být příjemná, pokud jde o výrobek, který obvykle kupujete. Nepříjemným překvapením je pak „návrat k běžné ceně“, kdy se zákazník cítí jako při akci naruby – dočasně je zdražen produkt, na jehož výhodnou cenu dlouho spoléhal. Nejnápadnější příklady uvádí Which? z regálů s mlékem, slazenými nápoji a sladkostmi, u kterých trvaly akce respektive 118, 333 a 305 dnů v roce.

Pochybné ceny

37 % respondentů zmíněného dotazování využívá nabídek „dříve a nyní“. Říká se však, že jsou některé slevy příliš výhodné, aby byly skutečné – a často to tak je. Na štítcích s cenami „dříve“ a „nyní“ někdy odpovídá pravdě jen ten druhý, protože než byla cena „snížena“, prodával se výrobek za stejnou nebo dokonce nižší cenu. Příklady, které ve svém článku uvádí Which?, jsou z úseků zmrzlin, nápojů a jogurtů.

Jak se nenechat oblafnout?

Which? na problém upozornil britskou vládní agenturu obchodování a konkurence (Competition and Markets Authority, CMA).

Spotřebitelé by na něj také neměli zapomínat. Pamatujte, že lákavé nabídky nemusí být tak výhodné, jak vypadají. Dobře si nákup promyslete a vždy dobře počítejte.

Související články