poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Chytré hračky jsou náchylné ke zneužití na dálku

29.11.2017

V dnešní době nejsou hračky s připojením bluetooth a wi-fi výjimkou, možná se o letošních Vánocích dostanou i do vaší domácnosti. Stejně jako jiná zařízení mohou však být snadno „napíchnuta“ a umožnit tak cizí osobě komunikovat s vaším dítětem a ohrozit jeho bezpečnost. 

Rozhodně se nejedná o oblast vyhrazenou specializovaným hackerům, zvládne to skoro každý. Dostane se do dětského robota i mluvícího plyšáka. Celý rok trval výzkum britské spotřebitelské organizace Which?, bezpečnostních expertů a dalších organizací, věnovaný oblíbeným hračkám s technologiemi bluetooth a wi-fi běžně nabízeným velkými řetězci.

Byly zjištěny tři hlavní problémy

Použít hračku ke komunikaci s dítětem je jednoduché.

Připojení přes bluetooth není zabezpečené heslem, PINem ani jakoukoli jinou identifikací k zajištění přístupu, a proto se lze na hračku vašeho dítěte napojit bez velkých technických znalostí.

Zdá se, že díky omezenému dosahu připojení bluetooth (zhruba 10 metrů) může hrozit nebezpečí jen z bezprostředního okolí. Existují však způsoby, jak dosah bluetooth rozšířit, a takové zařízení umístěné do auta by snadno při jízdě ulicemi umělo vyhledávat nezabezpečené dětské hračky.

Několik konkrétních příkladů

Bezpečnostní problém byl zjištěn například u mluvících inteligentních robotů, které si děti oblíbí a začnou důvěřovat jejich specifickému hlasu, ale i u plyšáků, do kterých může rodina posílat či nahrávat vzkazy pro své děti a někdy dostávat i jejich odpověď. V loňském roce byla v Německu prohlášena za „ilegální špionážní přístroj“ panenka My Friend Cayla, která mohla být použita k odposlouchávání.

Which? uvedl jako příklad i hračky řady Furby Connect, dostupné na českém trhu. Kdokoli se může k těmto mluvícím hračkám přes bluetooth připojit, když jsou zapnuté, a nepotřebuje se jich přitom vůbec dotknout. To není povzbudivá informace. Hračka nemá žádnou bezpečnostní pojistku proti propojení. Lze ho uskutečnit i z laptopu, což skýtá rozšířené možnosti ovládání. Hračka pak může reprodukovat jakýkoliv zvukový projev, včetně nevhodného obsahu. Podle expertů by odborník mohl hračku zneužít pro odposlouchávání. Výrobce by mohl zvýšit bezpečnost zavedením standardního bluetooth ověření před připojením s jiným zařízením i odstranit hardwarový problém. V reakci na upozornění spotřebitelskou organizací však firma odpověděla, že podle ní není možné ohrozit dítě přes hračku z větší vzdálenosti a bez příslušných znalostí.

Varuje i FBI

V červenci 2017 vydala americká FBI důležité varování ohledně hraček se síťovým připojením. Uvedla, že ve snaze o jejich rychlé uvedení na trh hrozí upozadění bezpečnostních hledisek a v důsledku toho zvýšené riziko snadného zneužití.

Rozhodně by bezpečnost a nezneužitelnost měly patřit k primárním kritériím při schvalování prodeje hraček. Doba moderních technologií s sebou nese i nová rizika a měli by si toho být vědomi výrobci, kontrolní a schvalovací orgány i spotřebitelé.

Související články