poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Matrace s vadnou pěnou jsou znovu v prodeji

29.11.2017

Nedávno jsme vás informovali o tom, že se k výrobcům matrací dostala pěna značky BASF se špatným chemickým složením. Ač nebylo potvrzeno, že by skutečně ohrožovala zdraví uživatelů, považujeme zbytečnou chemii za nežádoucí.

Odklon od výrobního standardu znamená změněnou kvalitu finálních výrobků.

Que choisir?, francouzský spotřebitelský server, citoval prohlášení francouzské národní agentury pro hygienickou bezpečnost ANSES, že matrace firmy BASF obsahující pěnu se zvýšeným obsahem dichlorobenzenu nejsou škodlivé. Její závěr se však zakládá na údajích předložených z BASF a dalších výrobců v oboru.

Otázce se věnovala většina evropských spotřebitelských organizací. Nyní to vypadá, že obchody budou pokračovat jako dříve, že spotřebitelé si mohou koupené matrace nechat a výrobky, které čekaly na vyřešení kauzy ve skladech, budou znovu nabízeny k prodeji. Que choisir? však upozorňuje, že se stále jedná o látku s předpokládanou kancerogenitou, se zakázaným použitím v přípravcích proti molům a proti hmyzu od roku 2008, a to v až stosedmdesátkrát vyšším množství, než bylo původně přijatelné. O problému informoval samotný výrobce, žádal o nepoužívání pěny a stažení výrobků s ní – byl si tedy nebezpečí vědom.

Francouzský úřad pro hospodářskou soutěž, spotřebitele a boj proti podvodům DGCCRF sice nezveřejnil seznam výrobků obsahujících inkriminovanou pěnu, ale uvedl, že neodpovídá požadavkům pro označení Certipur a Oeko-tex. Que choisir? proto spotřebitelům doporučuje, aby nákup nové matrace odložili, dokud nebude zaručeno vyřazení vadné pěny BASF z jejich výroby.

Související články