poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Zaměstnavatel nesmí sledovat, co píšete na klávesnici

4.12.2017

Keylogger je software mnoha schopností, včetně sledování veškeré činnosti uživatele počítače. Nesmí však sloužit k plošnému sledování zaměstnanců. Soudí tak Federální úřad práce Německé spolkové republiky, citovaný spotřebitelskou organizací Stiftung Warentest.

Keylogger patří do kategorie spyware a umí mimo jiné monitorovat každý úder do klávesnice. Pokud jím však zaměstnavatel plošně kontroluje konání svých zaměstnanců, jedná se o porušení jejich práva na soukromí. Takové opatření je přípustné jen v případě důvodného podezření z trestné činnosti nebo závažného porušení pracovních povinností.

Podle německých zákonů nemá zaměstnavatel právo trvale a systematicky sledovat své zaměstnance. Chce-li jejich činnost na počítačích sledovat, musí se na tom domluvit s podnikovými odbory, které se mají právo podílet na rozhodnutí o způsobech provádění kontrol.

Lze-li oddělit pracovní maily od soukromých, má zaměstnavatel nárok na přístup jen k těm pracovním. Může také monitorovat historii internetového prohlížeče. Telefonní hovory nesmí být nahrávány nebo odposlouchávány paušálně a bez souhlasu příslušné osoby. Sledování kamerou je přípustné jen při důvodném podezření z vážného pochybení nebo trestného činu a jedná-li se o jediný způsob, jak podezření potvrdit.

Související články