poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Také tiskárny Brother je možné zneužít na dálku

5.12.2017

Tiskárny značky Brother jsou dalšími v řadě elektronických výrobků, na jejichž snadné ovládnutí na dálku vás upozorňujeme. O nebezpečí na základě vyjádření odborníků informoval server Naked Security firmy Sophos, zabývající se bezpečností v IT.

Výzkumníci zveřejnili detaily o zranitelnosti některých modelů tiskáren Brother, umožňující dočasně je vyřadit z provozu. Jedná se o chybu vestavěného httpd serveru, jejíž zneužití vede k jeho neposlušnosti (DoS, Denial of Service), zablokování tisku a zamezení přístupu na webové rozhraní. Stačí poslat síťovému serveru tiskárny jediný deformovaný příkaz a ona se na jistou dobu zasekne, nahlásí serverovou chybu, poté k němu dorazí další příslušně upravený požadavek, který ji znovu deaktivuje. Celý proces pak cyklicky pokračuje.

Problém se týká všech tiskáren Brother, používající rozhraní Debut. Síť, ve které zařízení je, bývá často spojena s internetem. Útok nezpůsobí jen nevinnou tiskovou frontu, jak by se mohlo zdát, ale může rozptýlit jinak zaměstnaný tým IT a může být pro schopného odborníka sociálního inženýrství způsobem k proniknutí do příslušné společnosti pod záminkou řešení potíží.

Jelikož zatím neexistuje přímé řešení tohoto problému, Trustwave radí nevystavovat tiskárny zbytečnému ohrožení a umožnit k nim přístup jen omezenému počtu osob přes Access Control List a vhodné nastavení sítě. Výrobce mezitím doporučil vždy používat pro přístup k tiskárnám heslo. K výrobkům modernějších verzí nabízí standardní protokoly jako IPsec, SSL, TLS, SNMPv3 a další, které dále posilují bezpečnost.  Zákazníci by se měli s otázkami, pochybnostmi nebo problémy obrátit na zákaznický servis.

A stejně jako vždy v takových případech platí jednoduché pravidlo: jediní, kdo mají mít přístup k ovládání tiskárny, jsou ti, kteří jej skutečně potřebují.

Související články