poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nutriscore – oficiální francouzské označení potravin

8.12.2017

Nutriscore připomíná označení energetické třídy spotřebičů, ale informuje o zdravosti potravin, a bylo oficiálně schváleno francouzskými úřady jako doporučený symbol na přední straně obalů. Za kladnou zprávu pro spotřebitele to označují francouzská spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir i slovinský svaz spotřebitelů ZPS.

V červnu jsme vás informovali o Nutriscore a jeho volbě jako nejvhodnějšího systému označování potravin ve Francii (https://spotrebitele.dtest.cz/clanek-5962/francouzi-zvolili-system-oznacovani-vyzivovych-hodnot). Nyní rozhodnutí o jeho používání jako jediného oficiálního zjednodušeného označení podepsali tři příslušní ministři tamější vlády - zdravotnictví, zemědělství a potravin, hospodářství a financí. Jedná se o důrazné doporučení, které podle evropských právních předpisů nemůže být uloženo výrobcům jako povinnost. Některé nadnárodní korporace (např. Coca Cola, PepsiCo, Mars, Mondelēz , Nestlé, Unilever) se mu energicky brání, protože používají jiná schémata barev a udávaných hodnot, založená na odlišných poměrech množství a složení. Ty však může mít každý výrobce vlastní, a tudíž se při nákupu těžko srovnávají.

Již dlouho se spotřebitelské i zdravotnické organizace snaží zajistit, aby byly potravinové hodnoty na obalech označeny přehledným a pro spotřebitele srozumitelným způsobem. Proto teď společně s vládními úřady vyzývají výrobce ve Francii, aby se dobrovolně zavázali k používání Nutriscore. Jedná se o jednoduchou řadu pěti písmen, z nichž každé má svoji barvu a společně s ní tvoří škálu označení od nejvíce (A, sytě zelená) k nejméně (E, sytě červená) zdravému výrobku.

UFC-Que Choisir podepsalo s dalšími 25 francouzskými subjekty – organizacemi z oblasti zdraví, prevence, veřejného zdraví, zdravotnickými odbory, lékařskými sdruženími, školami atd. petici na podporu Nutriscore. Vyzývají k jeho povinnému používání ve Francii i v celé EU. Slibují si od něj, že bude výrobce stimulovat k vylepšení výrobků ve prospěch zdraví konzumentů.

Související články