poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Měkké i skořepinové kufry mají své výhody

12.12.2017

Vývoj nových látek v 80. letech 20. století nastartoval výrobu kufrů z měkkých materiálů a ty jsou dodnes nejžádanější. Nástup nových a hlavně lehčích tvrdých materiálů však v nedávné době znovu zvýšil zájem o pevné a nedeformovatelné skořepinové kufry. Co zvážit při rozhodování mezi těmito dvěma možnostmi?

Výběr na trhu je nepřeberný a každý se rozhoduje podle svého. Skořepinové kufry volí jako klasická zavazadla 21 % čtenářů amerického spotřebitelského webu Consumer Reports, zatímco jako kabinová je raději používá jen 14%, jak ukázal letní průzkum serveru s 27 191 respondenty.

Měkký = poddajný, lehký a šetřící místo

Měkké kufry jsou vyrobeny většinou z tkaného nylonu, materiály se pak jmenují například Cordura, Ballistic nebo Ripstop. Cordura má texturovanější povrch než Ballistic, je měkčí a odolnější proti oděru. Ballistic je zase hladší a lesklejší. Časem se může odřít, aniž by to ohrozilo jeho pevnost. Ripstop je velmi lehký, říká se mu také padákovina. Všechny tři mívají číselná označení váhy látky, která nevypovídají nic o jejich pevnosti – i ten nejtenčí vaše svršky výborně ochrání.

Výhodou měkkých kufrů mohou být různé vnější kapsy, rozhodně jsou však první volbou, potřebujete-li lehké zavazadlo, které se tvarově dobře přizpůsobí menšímu prostoru nad sedadly v letadle, ale i když chcete ušetřit místo při jeho skladování doma.

Jejich samozřejmou nevýhodou je, že neochrání obsah tak dokonale jako tvrdý kufr. Pokud nejsou z kvalitního materiálu, mohou se i roztrhat.

Tvrdý = pevný a tvarově stálý

To, čemu se dnes běžně říká skořepinový kufr, bývá z plastů vyrobených špičkovými technologiemi, například ABS nebo polykarbonátu. ABS je lehčí, polykarbonát odolnější. Ovšem nejodolnější a nejspolehlivější, i když nejtěžší, jsou hliníkové kufry.

Skořepinové kufry se většinou otevírají po obvodu a v půlce své šířky, což umožňuje každou polovinu plnit zvlášť a zabezpečit v ní věci samostatnou dělící přepážkou. Dostatečné rozevření kufru však vyžaduje širší prostor než u varianty s otevíracím víkem. Tvrdé kufry dobře ochrání křehký obsah. Máte-li tendenci svá zavazadla přecpávat, skořepinové nepřeplníte – nezavřeli byste je. Když koupíte správnou velikost, spolehlivě se vejdou do měřící konstrukce pro příruční zavazadlo vašich aerolinek. Také se jednodušeji rovnají, což dopravci ocení.

Skořepina se samozřejmě může poškrabat, je tvrdá a nelze ji jednoduše zmáčknout, když se vám to hodí. Zabere více místa a nebude si dobře rozumět s obyčejným bytem nebo malým domkem.