poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Google využíval osobní data z iPhonů

13.12.2017

Google možná bude muset zaplatit více než padesáti milionům uživatelů iPhonu ve Spojeném království odškodné za neodsouhlasené používání jejich soukromých údajů.

V době mezi červnem 2011 a únorem 2012 Google údajně obešel základní nastavení soukromí prohlížeče Safari počítačovým kódem, který do telefonů nasadil soubory cookies třetí strany (third-party cookie) nazvané Safari Workaround. To umožnilo Googlu sbírat soukromá data, například evidovat navštívené internetové stránky, aniž by požádal uživatele o souhlas. Údaje byly využity k prodeji služeb reklamní sítě Googlu DoubleClick Service, která nabízí cílenou reklamu na míru právě podle takto zmapovaných preferencí uživatele iPhonu.

Britská spotřebitelská organizace Which? informuje na svých webových stránkách o hromadné žalobě jménem všech uživatelů iPhonu a prohlížeče Safari na území Velké Británie od 1. června 2011 do 15. února 2012, kteří měli k 31. květnu 2017 trvalý nebo dlouhodobý pobyt na území Anglie nebo Walesu. Vše probíhá jako kampaň pod názvem Google, jsi naším dlužníkem.

Podle výkonného ředitele Which? Petera Vicary-Smitha spotřebitelé musí důvěřovat společnostem jako je Google, jelikož hrají stále větší roli v našem životě. Když této důvěry Google využije ve svůj prospěch tak, že zužitkuje informace o lidech bez jejich souhlasu, je nutné se tomu postavit. Zveřejněním tohoto případu iniciativa podpoří spotřebitele a umožní zasaženým žádat společně o vhodnou kompenzaci.

Případ by se měl dostat k soudu během příštího roku. Pokud žaloba uspěje, bude muset společnost Google zaplatit ohromné odškodné, jaké zatím britští spotřebitelé nikdy nedostali.

Související články