poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Péče o zuby ve vyšším věku

14.12.2017

Studie Michiganské univerzity zjistila, že 40 % Američanů ve věku mezi 50 a 64 lety zanedbává pravidelnou zubní péči. U starších to nevypadá lépe. Co dělat, abyste si uchovali chrup v pořádku do vysokého stáří, radí americká spotřebitelská organizace Consumer Reports.

„Zubní péče je důležitá pro zdraví, funkci chrupu a kvalitu života,“ říká mluvčí Americké dentální asociace Judith Jonesová. „Nikdo nechce, aby mu vzhled nebo bolest zubů bránily v zdravém stravování nebo společenském životě.“

Jak si poradit s šesti hlavními projevy stárnutí chrupu?

Zubní kámen

S postupujícím věkem je odstraňování zubního kamene náročnější. Ubývá kostní hmoty a mezi zuby vzniká větší prostor, ve kterém se mohou usazovat zbytky potravy. Pomůže mezizubní kartáček, zubní nit nebo zubní sprcha.

Onemocnění dásní

S léty ustupuje dáseň a kaz se může tvořit na odhalených zubních krčcích. Kromě denního čištění a používání zubní nitě odborníci doporučují vyplachovat ústa fluoridovou ústní vodou. Budou-li dásně dále ustupovat, musíte častěji navštěvovat zubní ordinaci.

Zvýšená citlivost zubů

Ostrá bolest při styku zubu s teplými nebo studenými pokrmy a nápoji je často předzvěstí zubního kazu. Na vině mohou být i odhalené a tedy citlivější zubní krčky. Používejte pastu nebo zubní vodu určenou k snížení této reakce. Když jedna nefunguje, zkuste další, dokud nenajdete tu pravou.

Lámavé zuby

Praskání zubů mohou působit zmíněné stařecké změny, zejména když má zub výplň. Dávejte pozor na tvrdé pokrmy, například na tvrdé kůrky. Máte-li bolesti a zdá se vám, že je zub zlomený nebo prasklý, navštivte co nejdříve odborníka. Budete-li otálet příliš, může být pro záchranu zubu pozdě.

Sucho v ústech

Sliny pomáhají udržovat zuby zdravé, protože brání vývoji bakterií. Samotný věk ústa vysušit nemusí, ale některé léky takové následky mají. Popíjejte vodu, žvýkejte žvýkačku, používejte ústní vodu bez alkoholu, který vysušuje.

Problémy s můstky a implantáty

Pevné můstky někdy zadržují jídlo a bakterie, které vedou ke kazům. Abyste tomu zabránili, používejte zavaděče nití, které vám pomůžou dostat se i na hůře dostupná místa. Pomůže také zubní sprcha.

Především je však třeba pravidelně navštěvovat zubní ordinaci, v případě citelných problémů a bolesti bez odkladu. V 70 letech se stav zhoršuje rychleji než ve 20.

Související články