poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Francie zcela zakáže mobily ve školách

13.12.2017

Na francouzských základních a středních školách nebudou žáci smět od září roku 2018 používat mobilní telefony. Informaci potvrdilo francouzské ministerstvo školství. 

V současnosti již platí zákaz používat telefony v prostorách tříd. Zpřísnění školních řádů jim však zamezí používat je i o přestávkách nebo v jídelnách. Ohlasy mezi rodiči a pedagogy nejsou jednoznačné. Objevují se názory, že dětem by mělo být dovoleno využívat produkty moderní doby. Mobilní telefon ve Francii používá 93 % náctiletých.

„V současnosti si už děti o přestávkách vůbec nehrají. Jen postávají před třídami se smartphony v ruce. Z edukačního pohledu na věc to představuje problém,“ kontruje francouzský ministr školství Jean-Michel Blanquer a dodává:

„Jde o to, aby byla dodržována pravidla. Používání mobilních telefonů ve třídách je zakázáno. Společně s řediteli, učiteli a rodiči musíme přijít se způsobem, jak žáky a studenty ochránit před ztrátou koncentrace kvůli mobilním zařízením. Zavedeme úplný zákaz mobilů ve školách? Odpověď zní ano.“

Motivace ministra zpřísnit zákaz pramení z výsledků studií, podle kterých se nezanedbatelné procento žáků snaží pravidla porušit a mobil používá i v průběhu vyučování. Až čtyřicet procent kázeňských prohřešků je spojeno s používáním chytrých telefonů.

Otázkou zůstává, jakým způsobem hodlají Francouzi zajistit dodržování zákazu. Některé školy plánují zřízení uzamykatelných schránek u vchodu do budovy, kde by byly mobily uloženy. I toto řešení si však našlo odpůrce.

Zavedení zákazu telefonů ve školách současný francouzský prezident Emmanuel Macron propagoval již od letošního května.

Související články