poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Messenger pro děti berme s rozvahou

18.12.2017

Experti na internetovou bezpečnost vyzývají rodiče, aby si dobře rozmysleli, zda svým potomkům povolí přístup na novou komunikační aplikaci Facebooku určenou pro děti. Messenger Kids je dobře myšlena, zatím však není jasné, jak se její užívání a charakteristiky budou vyvíjet dále. Situaci shrnul americký spotřebitelský magazín Consumer Reports.

Messenger Kids (MK) byl spuštěn 4. prosince a je zdarma. Zaměřuje se na děti od 6 do 12 let (od 13 let Facebook dovoluje vytvoření plnohodnotného uživatelského profilu), umožňuje jim sdílet texty, fotky a videa s přáteli a příbuznými. Rodič musí mít vlastní facebookový účet a musí schválit vytvoření dětského profilu na MK. Ten obsahuje fotku, křestní jméno a příjmení a nic z toho se podle společnosti Facebook nezobrazí při vyhledávání na internetu. Zatím není nutné ani možné uvádět věk nebo datum narození. Další údaje, například pohlaví, jsou dobrovolné.

Rodič musí odsouhlasit všechny messengerové přátele svého dítěte a musí se na Facebooku přátelit s jejich rodiči. Má přístup ke konverzacím svého potomka na jeho zařízení, nemůže je však aktivně kontrolovat z dalšího přístroje. Dítě může blokovat jiného uživatele nebo označovat nevhodný obsah, rodič je o tom informován, může se na obsah podívat a vidí i předešlou komunikaci se zablokovanou osobou. MK podle společnosti Facebook odpovídá federálnímu zákonu USA o ochraně dětského soukromí na internetu (COPPA) a účet na MK se nepřeklápí automaticky do facebookového profilu při překročení horní věkové hranice.

Messenger Kids na rozdíl od běžného Messengeru nevyžaduje telefonní číslo. Může být stažen na telefon, ale lze ho používat i na tabletu nebo na iPod Touch. Zatím je dostupný pro zařízení Apple, verze pro Android a Amazon Fire mají následovat do několika měsíců. MK vyžaduje stejně jako Facebook přístup k mikrofonu, kameře a fotkám na uživatelově zařízení. Neobsahuje reklamy a neumožňuje nákupy.

V čem může být problém?

Aplikace umožní chatovat a sdílet soukromé fotky a videa malým dětem, proto by rodiče měli být velmi opatrní při rozhodování, zda jim to skutečně umožní, říká Jessica Richová z Consumer Reports. Pravidla Messenger Kids umožňují jistou kontrolu, ale podle Richové by mělo být možné monitorovat dětskou komunikaci z rodičovské aplikace, tedy nejen na přístroji dítěte, a vhodná by byla i funkce, která by omezila čas, který dítě s aplikací tráví.

FB informoval, že zatím bude jen monitorovat obsah a sbírat data o užívání aplikace. Bude kontrolovat, aby se jí nešířil nevhodný obsah v jakékoli formě. Odborníci ovšem namítají, že to vše může být dvojsečné – je v pořádku, že Facebook vidí do obsahu komunikace našich dětí? A jak mohou být nahromaděné údaje použity v budoucnu?

Je také otázkou, jaký psychologický dopad na mladé lidi bude mít možnost tohoto typu komunikace a čas strávený na digitálních interaktivních platformách obecně.

Zda se Facebooku podaří tímto způsobem vychovat si další generaci uživatelů, bude-li mít následovníky a jak se vše bude vyvíjet, to teprve uvidíme. Spotřebitelské organizace a příslušné orgány budou situaci bedlivě sledovat a o Messenger Kids jistě ještě dost uslyšíme.

Související články