poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vitamín B7 může ovlivnit krevní testy

20.12.2017

Užíváte biotinové doplňky, abyste měli silné a zdravé vlasy, nehty a krásnou pleť? Měli byste tedy vědět, že biotin může ovlivnit výsledky lékařských vyšetření například na anémii, rakovinu, kardiovaskulární nemoci, problémy se štítnou žlázou, v těhotenství atd. 

Varování amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) podle americké spotřebitelské organizace Consumer Reports potvrzuje problém, na který odborníci upozorňují léta. Studie Lékařského centra Minnesotské univerzity z roku 2009 dokládá, že následky ovlivnění lékařských testů mohou být dost vážné, dokonce i smrtelné. K chybné diagnóze může dojít proto, že vitamín B7 (biotin, u nás někdy označovaný i jako vitamín H) se při lékařských vyšetřeních používá k vázání bílkovin v krvi před jejich měřením pro určení diagnózy. Při provádění vyšetření nelze zjistit, jsou-li ovlivněna dodatečným obsahem biotinu v těle, který pacient bere v podobě doplňku. Proto je třeba, aby pacienti na používání biotinu své lékaře sami upozorňovali při jakémkoli krevním testu a pokaždé.

K  výzvě FDA se připojila i největší obchodní asociace výrobců doplňků v USA Rada pro zodpovědnou výživu (CRN) s upřesněním, že se rozhodně nejedná o zdravotní ohrožení samotným užíváním biotinu. Zdravotníci by měli své pacienty upozornit, aby biotin po určitou dobu – alespoň týden – před odběry neužívali. FDA však upozorňuje, že zatím nelze určit optimální čas, po který je třeba příjem doplňku zastavit.

Potřebujete biotinové doplňky?

Vitamín B7 naše tělo rozhodně potřebuje, a to v denní dávce 300 mikrogramů pro dospělého člověka. Přijímáme jej při konzumaci mnoha různých potravin – vaječných žloutků, ryb nebo třeba oříšků. Biotinové doplňky obsahují mnohem větší množství, než je pro náš organismus nutné, někdy až 5000 mikrogramů, tedy šestnáctkrát více.

Nesmíme také zapomínat, že potravinové doplňky nejsou kontrolovány a regulovány jako léčiva – ani v USA, ani u nás. Výrobci nemusí prokazovat jejich účinek a nemají ani povinnost na nich uvádět informace typu nebezpečí ovlivnění lékařských vyšetření.

Související články