poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Poláci trestali za klamavou reklamu

21.12.2017

Polský Úřad pro hospodářskou soutěž a ochranu spotřebitelů uložil velmi vysokou pokutu výrobci potravinových doplňků za reklamu, která budila dojem léčivých účinků. Trest byl uložen za porušení pravidel, která platí i u nás.

Doplňky stravy nemají účinky léčiv – nemoci neléčí a nemohou jim zabránit. I když někdy obsahují stejné složky, nejsou zastoupeny v množství zajišťující terapeutický účinek. Potravinový doplněk proto nesmí být propagován jako lék. Spotřebitelé mnohdy neumí sami odlišit doplněk od léčiva, a proto musí reklama o vlastnostech přípravku informovat spolehlivě. Představa vyléčení je zpravidla lákavější, ale i proto by se nám neměly kategorie doplňků a léčiv plést. To se však přesně stalo v Polsku, jak informovala polská spotřebitelská organizace Pro-Test.

Televizní a internetové reklamy na rozpustné horké nápoje RenoPuren Gulf Hot a RenoPuren Gulf Junior v letech 2015 a 2016 vyvolaly v divácích dojem, že výrobky mají léčivé vlastnosti. Napomohl tomu příběh (např. když po vypití nápoje u účinkující zmizely problémy s dutinami), scénografie (náznak, že je ústřední postava lékařka), scénář („Odvoláme návštěvy?“-„Ne, už jsem v pořádku, mám RenoPuren“, nápisy „pročistí dutiny“, „posílí imunitu“, „dlouhodobě zdravé dutiny“). Velká část spotřebitelů na dotaz při vyšetřování odpověděla, že se jedná o výrobky s léčivými vlastnostmi, vnímali je jako produkty účinné při problémy se záněty dutin. Nebyli tedy schopni dostatečně odlišit doplněk od léku, protože nebyli vhodně informováni o jeho vlastnostech. Pod vlivem chybných informací tak mohli místo potřebné návštěvy lékaře spoléhat na vyléčení jen doplňkem – pro sebe nebo pro své děti.

Výrobci Aflofarm Farmacja Polska byla udělena pokuta ve výši skoro 26 milionů zlotých, tj. okolo 158 milionů korun. Podezření na podobně klamavou reklamu existuje i v dalších případech a příslušné polské úřady se tím aktivně zabývají.

Související články