poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Řešení nákupních sporů online brzdí nezájem prodejců

27.12.2017

Evropská komise zveřejnila první zprávu o fungování platformy pro řešení sporů online, spuštěné v únoru 2016. Přes zájem spotřebitelů ji zatím používá nebo na její výzvy ve sporech reaguje příliš málo obchodníků. Píše o tom na svých stránkách Slovinský svaz spotřebitelů ZPS.

O tom, jak platforma funguje, jsme vás již informovali (https://www.dtest.cz/clanek-4961/nakupujme-po-evrope-a-resme-spory-online). Služba umožňuje nakupujícím řešit spory s obchodníky online, rychle a bez soudního řízení. Od jejího založení se na ni obrátilo přes 24 000 spotřebitelů a 40 % jejich stížností bylo s prodejci vyřešeno díky přímému spojení přes platformu.

Předpisy EU společnostem obchodujícím na internetu ukládají povinnost mít na svých stránkách odkaz na stránku Řešení sporů online a také svoji e-mailovou adresu k umožnění spojení. Evropská komise však zjistila, že z více než 20 000 internetových obchodů byl odkaz uveden pouze v 28 % případů (nejčastěji v textu obchodních podmínek), z nichž 25 % neobsahovalo povinnou e-mailovou adresu.

Komisařka Věra Jourová uvedla, že je třeba obchodníky povzbudit, aby tento způsob urovnávání problémů používali ve větší míře. Ukázali by tak, že respektují práva spotřebitelů. Data totiž ukazují, že příliš mnoho stížností na platformě nebylo vyřešeno, protože na její výzvy obchodník nereagoval.

Případy řešené platformou se během hodnoceného období vztahovaly nejčastěji na prodej oděvů a obuvi (11,5 %), letenek (8,5 %) nebo elektroniky (8 %). Spotřebitelé si nejvíce stěžovali na dodání (21 %), dodání jiných výrobků (15 %) a vadného zboží (12 %). Třetina se týkala nákupu ze zahraničí. Nejvíce platformu používají spotřebitelé z Německa a Velké Británie.

Do studie bylo zahrnuto 704 prodejců z ČR. Z nich 174 (25 %) uvádí na svém webu odkaz na platformu a 632, tj. 90 % zveřejnilo svůj e-mail (nejvíce ze všech 28 členských zemí).

Související články