poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Evropský Galileo je rychlejší a přesnější než GPS

28.12.2017

Před rokem byl spuštěn evropský navigační systém Galileo. Test francouzské spotřebitelské organizace UFC-Que Choisir ukázal, že modely chytrých telefonů, které s ním spolupracují, nabízejí rychlejší a přesnější lokalizaci ve srovnání s těmi, které využívají GPS.

Galileo si klade za cíl zajistit Evropě nezávislost na americkém GPS (Global Positioning System) a rok po svém zprovoznění funguje za pomoci 18 z plánovaných 24 satelitů (do roku 2020). Je kompatibilní s řadou telefonů vyšších tříd, například Samsungy Galaxy S8, S8+, Note 8, LG V30, Huawei Mate 10 Pro, P10, P10 Plus, Sony Xperia XZ Premium, Apple iPhone 8 a 8 Plus. Zhruba třicet jich má čip, který komunikuje nejen s americkým GPS, ruským systémem Glonass, čínským Beidou, ale i s nejmladším Galileem. Jedná se zatím o dražší modely, brzy by se měly přidat i dostupnější smartphony. Výrobci součástek pro chytré telefony od Qualcommu přes Intel a Broadcom až po Mediatek již zahrnují Galilea do agendy svých produktů.

Galileo lokalizuje lépe

Lokalizace telefonu přes satelity systému Galileo je podle testů UFC-Que Choisir podstatně přesnější než u přístrojů, které spoléhají jen na GPS, Glonass nebo Beidou, a doba vyhledávání polohy je až čtyřikrát kratší. Galileo je dva až třikrát přesnější než samotný GPS (přesnost do 5 m oproti 10-15 m) a méně jej ruší překážky, například zastavěné oblasti (města) nebo husté lesy.

Pracuje-li přístroj s více než jedním ze satelitních geolokačních systémů, výsledky se dále zlepšují. Zmíněné čtyři systémy spolupracují, a proto se navzájem doplňují.

Úspěchy navigačního systému Galileo nás mohou těšit o to víc, že je spojený s Českou republikou – administrativně sídlí v pražských Holešovicích, jen pár desítek metrů od Vltavy.

Související články