poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

WhatsApp neoprávněně předává osobní údaje Facebooku

1.1.2018

Francouzský úřad pro ochranu dat (Národní komise pro informatiku a svobody, CNIL) před Vánoci obvinil aplikaci WhatsApp, že předává údaje o uživatelích sociální síti Facebook, aniž by na to měla zákonné právo. WhatsApp má měsíc na to, aby přizpůsobil své jednání francouzským zákonům.

CNIL za důsledné sledování počínání velkých společností na internetu chválí francouzská spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir. Podle komise sdílí WhatsApp s Facebookem, jehož je od roku 2014 součástí, nejen telefonní čísla svých 10 milionů francouzských uživatelů, ale i informace o jejich chování v prostředí aplikace. WhatsApp tvrdí, že se jedná o sběr a schraňování dat z důvodů bezpečnosti (proti čemuž nelze nic namítat), ale i pro potřeby „business intelligence“, což znamená analýzu chování, a to komise rozhodně neschvaluje.

Uživatel nemá na výběr

Podle francouzské legislativy o ochraně osobních údajů by měla aplikace mít k sdílení osobních údajů svých klientů jejich souhlas, který je platný jen v případě, že je uživatel jasně informován, za jakým účelem jsou data předávána a zpracovávána. Kromě toho musí mít spotřebitel možnost kdykoli svůj souhlas odvolat. WhatsApp však neinformuje, že sdílí údaje s Facebookem za cílem analýzy chování, a nenabízí možnost odvolat souhlas s takovým zpracováním. Pro toho, komu se to nelíbí, je jediným řešením aplikaci přestat používat a odinstalovat ji ze svého přístroje.

CNIL vytýká WhatsApp také neochotu spolupracovat s francouzskými úřady. WhatsApp totiž tvrdí, že ač se jedná o působnost na francouzském území a o údaje francouzských občanů, společnost sídlí v USA, považuje se za americkou a je tedy podřízena výhradně americkému zákonodárství. Podle CNIL však každý podnikatelský subjekt s činností a pobočkami ve Francii musí dodržovat její zákony.

UFC-Que Choisir v této věci s komisí souhlasí a připomíná, že na jaře 2017 Evropská komise potrestala Facebook pokutou ve výši 110 milionů eur za to, že při koupi WhatsApp v roce 2014 lhal, že účty uživatelů a informace obou služeb nebudou propojeny. V srpnu 2016 pak WhatsApp aktualizovala své podmínky a politiku důvěrnosti informací a zahrnula do nich možnost spojit telefonní čísla svých klientů s jejich profily na Facebooku. O problému již před časem informoval i dTest (https://spotrebitele.dtest.cz/clanek-5331/jak-zabranit-cileni-reklamy-pres-aplikaci-whatsapp).

Související články