poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Znovupoužitelné kelímky na kávu slaví úspěch

3.1.2018

Na romantické procházce zimním parkem, v rychlosti mezi dvěma městskými schůzkami nebo na cestě do práce nás káva za pochodu zahřeje i potěší. Můžeme si ji dopřát bez výčitek ekologického svědomí, udržet ji dlouho teplou, a dokonce tím i ušetřit. Káva to go totiž nemusí být v jednorázové nádobce. Několik článků na toto téma jsme objevili na webu německé spotřebitelské organizace Stiftung Warentest.

Německá asociace ochrany životního prostředí Deutsche Umwelthilfe (DUH) ocenila systém opakovaně použitelných kelímků společnost ReCup. Používá jej téměř 500 kaváren v Berlíně, Mnichově, Kolíně nad Rýnem, Oldenburgu, Erfurtu, Wassenburgu a dalších městech. Za nádobku zákazník zaplatí zálohu ve výši jednoho eura, kterou dostane zpět, když kelímek vrátí v některé z kaváren. Ten je následně umyt a použit pro dalšího klienta. Seznam a mapu kaváren zapojených do projektu lze najít na test.de, ale i v zvláštní mobilní aplikaci pro Android i iOS. Vícerázové kelímky na kávu pomohou ušetřit 43 000 stromů a 22 000 tun ropy, ale také sníží množství odpadu z jednorázových, kterého je jen v Německu ročně 40 000 tun. Systém ovšem funguje a šetří přírodu jen v případě, že je využíván a nádobka se skutečně vrátí do oběhu, místo aby si ji zákazník odnesl domů nebo ji hodil do koše a zálohu oželel.

V Německu však můžete svou ohleduplností k životnímu prostředí při nákupu kávy s sebou dokonce ušetřit. V různých řetězcích kaváren a pekařství vám nalijí teplý nápoj i do doneseného šálku a dokonce vám za to poskytnou slevu až 30 %.

Kávu lze mít po ruce i v termohrnku. Švýcarská spotřebitelská organizace Konsumenteninfo AG je před nedávnem otestovala. Vyzkoušeno bylo dvanáct modelů a polovina z nich v něm dopadla velmi dobře. Optimální teplota horkého nápoje by měla být 60-70°C, test se proto zaměřil na její udržení a zjišťoval teplotu nápoje s původními 80°C po dvou a čtyřech hodinách od nalití do termohrnku. Výrobky z nerezové oceli byly ve srovnání s plastovými mnohem lepší. Tři modely udržely i po dvou hodinách 63°C a vyšly z celého srovnání velmi dobře – Emsa Travel Mug, Contigo West Loop a Starbucks z nerezové oceli (který však používáním kávou načichne). Všechny tři jsou k dostání i na našem trhu. Dobrou volbou je podle výsledků i Touch Travel Mug od Nespressa. Kromě udržení teploty test také zjišťoval, nakolik se zahřívá vnější povrch termohrnku, jak je nádoba silná a těžká, jak dobře s ní lze manipulovat a zda obsahuje nebo vylučuje zdraví škodlivé látky. Průměrně dopadly termohrnky značek IKEA, McDonaldʹs a Tchibo.

Související články