poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Sousedé jsou skvělá ochranka

9.1.2018

Ostražitost, neustálá pozornost, činorodost – vaši sousedé se v mnohém podobají profesionální bezpečnostní službě. Často ji dokonce předčí. Odjíždíte-li na delší dobu z domova, nezapomínejte na to a požádejte je o pomoc. 

Poplašné zařízení a smlouva s profesionály není špatná věc. Domluva s lidmi odvedle však může mít své přednosti. Při spuštění poplachu jsou totiž ihned na místě a neztrácejí čas dojezdem jako zásahová skupina nebo policie. Mohou dokonce vloupání zabránit jen svou přítomností.

Jak si navzájem pomáhat?

Soused může vyvolat dojem, že jste nikam neodjeli nebo že u vás někdo bydlí. Stačí, když

  • vybírá vaši poštovní schránku,
  • parkuje občas ve vaší garáži,
  • střihá váš trávník,
  • chodí se psem okolo vašeho domu a pouští ho tam proběhnout.

Domluvte se na postupu

Se sousedem se můžete domluvit, jak má postupovat v případě problémů. Vloupání ho totiž jinak dostane do situace, kdy neví, co byste si přáli. Zloděje může světly a křiky bezpečně zahnat i z dálky a samozřejmě ihned zavolá policii. Co však dál? Ujistěte se, že má vaše telefonní číslo, dohodněte se i na jiných způsobech spojení (e-mail, chat nebo messenger apod.) Také si řekněte, co má dělat v případě rozbitých dveří nebo oken či poškozeného zámku. Soused může například nějak zakrýt otvory a ochránit vnitřek před větrem a deštěm, ale lze se dohodnout i na dalších věcech.

Může vás být více

Chránit své domovy navzájem a řešit problémy lze i ve větším měřítku, například s lidmi z celé čtvrti, z celého bloku nebo z celého vícepatrového domu. Zjistěte, jaká jsou bezpečnostní rizika ve vaší oblasti, můžete se obrátit na radnici i bezpečnostní odborníky. Podle toho se rozhodněte, co lze dělat k zajištění všech před krádeží a vloupáním jak v jednotlivých domácnostech, tak na veřejných místech. Když budete ostražití všichni, bude u vás bezpečněji.

V době školních prázdnin a dlouhých svátků se tomuto tématu věnovala dánská spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Taenk, její rady však platí trvale.

Související články