poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Spotřeba kosmetiky je možná větší, než je zdrávo

10.1.2018

Kosmetické výrobky nám pomáhají udržet se čistí, zdraví, krásní a usnadňují nám život. Spoléháme na jejich bezpečnost, podléhají pravidlům a normám EU. Nejspíše je však používáme více, než je zdrávo, jak zjistila francouzská Laboratoř pro zjišťování chemických rizik pro spotřebitele LERCCO.

Aby mohly příslušné instituce určovat normy a limity nebo případné zákazy některých látek pro různé kategorie kosmetických přípravků, musejí vědět, v jakém množství a jakým způsobem se do těla uživatelů dostávají. Některé ingredience mohou mít při dlouhodobém používání vedlejší účinky, které se odvíjejí i od aplikovaného množství. Dosavadní informace byly velmi nepřesné a poslední průzkum se datuje k roku 2000. Proto provedla LERCCO studii s 22 000 francouzskými respondenty, zkoumala zvlášť spotřebu dětí (včetně mladších 3 let) a dospělých, žen a mužů a soustředila se na 140 skupin přípravků, tedy mnohem více než kdy dříve. Po třech a půl letech práce jsou výsledky překvapivé – spotřeba je povážlivě vyšší, než se předpokládalo.

16 přípravků denně

Ač to může znít přehnaně, ženy podle zmíněné studie používají v průměru 16 kosmetických výrobků denně, těhotné dokonce více, protože si přikupují přípravky proti striím. Děti přijdou do styku průměrně s pěti kosmetickými produkty za den, což je také hodně. U těch menších se jedná zejména o vlhčené ubrousky používané na celé tělo, ale i k otření úst nebo rukou. Podle odborníků by bylo zdravější i účinnější dát přednost vodě a mýdlu a u starších dětí se vyhýbat make-upu.

Příliš velké dávky

Dalším překvapivým zjištěním je nepřiměřené dávkování kosmetiky. Zatímco výrobci zubních past doporučují použít množství velikosti hrášku, respondenti vymačkávají z tuby tolik, kolik se jim vejde na kartáček. Osobní spotřeba je tedy mnohokrát vyšší, než se předpokládalo, a například děti jsou vystaveny účinkům látek obsažených v zubních pastách třicetkrát více. Pětkrát více oproti předešlým odhadům na ně působí složky vlhčených ubrousků. Ženy jsou zase reálně vystaveny složkám pleťových krémů osmkrát více.

Produkty chránící před slunečním zářením jsou naopak dospělými běžně dávkovány mnohem méně, než se doporučuje, a ochrana je tudíž nedostatečná. Není to tak u dětí, na jejichž pokožce se množstvím výrobků s ochranným faktorem vyloženě plýtvá. Jedinou výjimkou jsou obecně spreje, kterými se zbytečně šetří ve všech věkových kategoriích.

Výsledky této studie, citované na internetu francouzskou spotřebitelskou organizací UFC – Que Choisir, by mohly napomoci k posouzení zdravotních rizik opakovaného dlouhodobého používání některých složek kosmetických produktů a následné úpravě norem, které se na ně vztahují.

Související články