poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak silné je espresso?

12.1.2018

Postaví vás espresso na nohy rychleji než filtrovaná káva? Obsahuje více kofeinu, je opravdu silnější, jak se říká? Záleží na tom, kolik kávy vypijete, odpovídá americká spotřebitelská organizace Consumer Reports.

Podstatné je, čemu říkáte „jedno kafe“. Šálek espressa, tedy zhruba 30 ml, obsahuje podle amerického ministerstva zemědělství 63 mg kofeinu. Stejné množství filtrované kávy má 12-16 mg. Technicky vzato je espresso „kofeinovější“. Překapávaná káva se však nikdy nepije v tak malém množství, Američané jí vypijí nejméně osmkrát více, a to znamená 95-128 mg kofeinu.

I přes tato čísla záleží na značce, odrůdě, způsobu pražení, množství použité kávy a způsobu její přípravy (překapání, french press, espresovač apod.) Proč se tedy někdo domnívá, že espresso obsahuje více kofeinu? Možná to souvisí s tím, jak dlouho tu porci kávy pijeme. Espresso je maličké, můžeme jej do sebe rychle „obrátit“ a běžet vstříc dalším úkolům. Z velkého hrnku však upíjíme dlouho a pomalu, takže se nám zdá, že nápoj z něj není tak povzbuzující.

Chcete-li omezit svoji spotřebu kofeinu, espresso může být vhodným řešením. Musíte však zůstat u jednoho šálku. Můžete si ho dát v klasické podobě, nebo si dopřát delší zážitek některým z nápojů, které se z něj dělají, jako jsou latte nebo cappuccino.

Související články