poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Chyby procesoru ohrožují i váš počítač

15.1.2018

V počítačovém světě byly ohlášeny dvě bezpečnostní chyby procesorů, které se dohromady týkají všech počítačů, tabletů a chytrých telefonů. Tzv. meltdown je problémem čipů značky Intel, Spectrum zasáhl všechny. Elektronická zařízení aktualizují svůj systém a po updatu Intelu mohou spotřebitelé pocítit zpomalení počítače. Co se děje a jak se lze bránit? 

Meltdown znamená roztavení nebo pád, nově i název chyby objevené ve fungování procesorů Intel. Poskytuje počítačovým programům nebo internetovým službám neplánovaný přístup k místům v počítači, které mohou obsahovat citlivá data včetně přihlašovacích údajů a hesel. Pokud by byl tento přístup použít cíleně, například hackery, poskytl by jim rozsáhlé množství osobních údajů. Tomuto nebezpečí může být vystaveno každé elektronické zařízení s procesorem od Intelu, vyrobené během poslední dekády, nezávisle na typu chipu. Hardware ostatních značek Meltdownem zasažen není. O zneužití chyby zatím naštěstí nejsou žádné zprávy.

Zhruba ve stejné době se objevila i chyba, která dostala jméno Spectre. Týká se nejen procesorů Intelu, ale i všech ostatních. To znamená, že činí zranitelným naprosto každý počítač, tablet nebo chytrý telefon včetně iPadů a iPhonů.

Jaký je procesor vašeho počítače?

V systému Windows jej najdete v Systémových informacích – vyhledejte slovo systém a klikněte na Systém nebo Systémové informace. Máte-li Windows XP, v nabídce Start vyberte pravým tlačítkem myši Tento počítač a vyberte Vlastnosti. V MacOS se k informacím o počítači dostanete přes Apple menu na obrazovce vlevo nahoře.

Jak se bránit proti Meltdownu?

Je důležité instalovat všechny nabízené nové aktualizace operačních systémů. Budou obsahovat bezpečnostní řešení, aby si váš systém s problémy poradil. Proto nebraňte instalování a bezpečnostním aktualizacím, jsou zásadní pro bezpečnost vašeho zařízení.

Linux svoji aktualizaci proti Meltdownu již má, Windows a systémy Applu také.

Očekává se, že Intel zveřejní potřebnou aktualizaci hardwaru již v příštích dnech. Některé kroky poběží cestou automatického stáhnutí aktualizace za pomoci aktualizace softwaru, ale u některých počítačů to možná nepůjde automaticky.

Co dělat proti Spectru?

Stejně jako u Meltdownu – nebraňte svému zařízení v stahování a instalaci aktualizací. Systém Android již dostal aktualizace proti Spectru pro své různé verze, ale některé starší se aktualizovat nejspíš vůbec nebudou.

Stahujte a používejte jen oficiální aplikace z obchodů Google a Apple.

Dodržujte běžná bezpečnostní pravidla – neotevírejte e-mailové přílohy od neznámých odesílatelů, neklikejte na odkazy nedůvěryhodných stránek, nainstalujte si antivirový software, pokud ho nemáte.

Zpomalí aktualizace počítač?

Po updatu Intelu lze očekávat zpomalení systému počítačů v řádu několika procent pro Windows 10 z r. 2016 (a později) až po velmi citelných 30 % pro uživatele Windows 7 a 8, kteří Windows 10 odmítli. Zpomalení bude způsobeno zásadní změnou spolupráce mezi procesorem Intel a systémovými informacemi, a tudíž i změnou přístupu programů a internetových služeb ke klíčovým místům v počítači. Pokud se tato obava prokáže, může to zásadně změnit vaši práci s počítačem. Apple zatím na zpomalení neupozorňuje.

Problém s Meltdownem se sice týká jen procesorů od Intelu, ale s ní spojené aktualizace Windows působí problémy procesorům AMD. Microsoft pro ně již hledá řešení.

Změny ve výkonnosti elektronických zařízení v důsledku chyb procesorů ovlivní jejich uživatelské vlastnosti, a to má vždy dopad na spotřebitele. Proto budeme situaci i nadále sledovat, stejně jako kolegové z ostatních spotřebitelských organizací v Evropě.

Související články