poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Na hubnutí musíte pomalu

16.1.2018

Snažíte-li se po svátečních hodech shodit nějaké to kilo, chcete-li v novém roce dosáhnout dokonalé váhy, nespěchejte. Když bude vaše váha klesat pozvolna, ale plynule, mnohem déle pak si uchováte postavu podle svých představ. Takové jsou závěry studie z Drexel University ve Filadelfii.

Při hubnutí je tajemstvím úspěchu volba přiměřeného stravovacího a pohybového režimu. Podle zmíněné studie byste se pro skutečně dlouhodobý výsledek měli vyhýbat drastickým dietám a vražedným cvičebním plánům. Čím postupněji bude vaše váha klesat, a to zejména na začátku hubnutí, tím déle se vám podaří si pak štíhlou figuru uchovat. Výzkumný tým zjistil, že nejlepší je stejný úbytek váhy v každém týdnu.

Projektu se zúčastnily 193 osoby – ženy a muži s nadváhou nebo diagnostikovanou obezitou, kteří podstoupili různé redukční programy. Vědci sledovali pokles jejich váhy v každém z prvních 12 týdnů programu a srovnali svá pozorování s váhou účastníků po dalších 12 a 24 měsících. Závěry jsou jasné – nezáleží na programu, ale na tempu jeho účinku v prvních týdnech a měsících. Pokud tedy dvě osoby shodí za 3 měsíce 10 kg, bude na tom v budoucnu lépe ta, jejíž váha klesala o 0,5-1 kg týdně než ta, u které různě kolísala a ubývala v různě velkých skocích.

„Souvislost mezi tempem hubnutí a trvanlivostí jeho efektu byla touto studií prokázána vůbec poprvé,“ říká její spoluautor Michael Lowe, Ph.D., klinický psycholog a univerzitní profesor, citovaný americkým spotřebitelským webem Consumer Reports. „Nepodařilo se však objevit důvod této souvislosti. Dva další výzkumy ukázaly, že lidé, kteří se zhubnout nesnaží, ale přitom jejich váha často kolísá, mají pak také větší sklon přibírat.“

Je tedy lepší být pomalý a vytrvalý než se snažit hubnout příliš rychle. Nicméně i když si budete počínat rozvážně a budete trpěliví, raději nespoléhejte na možnost opakovaného hubnutí. Optimální je udržet si nižší váhu, které jste dosáhli, zdravým a rozumným stravováním, uchovat si vhodné návyky v dlouhodobém horizontu, tedy nejen během hubnoucí kůry.

To je důvod nespoléhat na diety s přílišným omezením kalorií či uhlohydrátů nebo vyřazením celých skupin potravin, protože je nelze dodržovat dlouhodobě. Musíte také dbát na nový stravovací režim každý den – jíst ve stejnou dobu stejné množství jídla a s podobným složením, aby se z toho stala rutina. Nešvindlujte občasnými „žravými dny“ nebo neukázněnými víkendy, kdy budete pravidla porušovat.

Plánujte a připravujte se. Můžete si třeba nosit do práce oběd z domova, nebo si v neděli navařit na celý týden, abyste měli kontrolu nad tím, co každý den konzumujete. Podle Michaela Lowea vás plánování ochrání před vlivy, které by vás svedly z vybrané cesty. Čím větší výběr jídel máte, tím větší je nebezpečí, že sníte více kalorií.

Važte se často, minimálně dvakrát týdně, abyste si všimli případných prudších váhových změn a mohli se jich vyvarovat.

Ať jsou vaše novoroční předsevzetí jakákoliv, důležité je vytrvat, nespěchat, nespoléhat na zázraky a řídit se zdravým rozumem. Držíme vám palce!

Související články