poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Co když vám ukradnou mobil?

24.1.2018

Ztráta mobilu může být hotovou katastrofou. Přicházíme o adresář, telefonní seznam, rodinné album, úložiště dokumentů, soukromá videa, pracovní nástroj, peněženku a mnoho dalšího. Citlivé osobní informace se dostávají do nepovolaných rukou a vzniká nebezpečí jejich snadného zneužití. Nezoufejte. Zachováte-li chladnou hlavu a ihned podniknete několik důležitých kroků, nemusíte si dělat starosti, uklidňuje OCU, španělská spotřebitelská organizace.

Myslete na všechny eventuality už při koupi chytrého telefonu. Vyžádejte si platební doklad a uchovejte ho. Nepotřebujete ho jen pro uplatnění případné reklamace a potvrzení záruční doby. Je to váš důkaz, že jste si přístroj skutečně koupili a je váš.

Smartphone vám pomůže

  • Zobrazte si v telefonu jeho IMEI, patnactičíselný jedinečný indentifikační kód, a opište si ho. Stačí navolit *#06# a objeví se na obrazovce, ale je vytištěn i na obalu.
  • Uzamkněte obrazovku číselným heslem nebo grafickým vzorkem – zloděj nebo nálezce jej nebude moct použít, i když bude zapnutý.
  • Nainstalujte si aplikaci proti ukradení „Najdi můj telefon“ (Find my phone) pro Android nebo „Najdi můj iPhone“ (Find my iPhone) od Applu. Ta vám pomůže telefon při krádeži nebo ztrátě vyhledat a na dálku zablokovat. Existují i další podobné aplikace.
  • Aktivujte možnost šifrování. iPhone i Android 6.0 a vyšší šifrují i bez zvláštního nastavení. Běží-li váš telefon na jiném operačním systému, zvolte Nastavení ˃ Zabezpečení ˃ Šifrovat zařízení. Zadáte heslo, PIN nebo vzor, který budete potřebovat pro každé zapnutí mobilu. Šifrování trvá zhruba hodinu – počítejte s tím a mějte nabitou baterii.
  • Zálohujte. Často je ztráta uloženého v telefonu mnohem horší než to, že přicházíte o drahé zařízení. Pravidelně si dělejte zálohy – z iPhonu na iCloud, u Androidu použijte účet u Googlu.

O telefon jste přišli. Co teď?

  • Pokuste se telefon najít. Funkce GPS jeho záchranné aplikace vám na mapě ukáže, kde je, ale různé aplikace tohoto typu nabízejí i další možnosti.
  • Zavolejte mu. Pokud má váš telefon poctivý nálezce a rád by vám ho vrátil, pomůže, když na své číslo zavoláte a domluvíte se.
  • Obraťte se na operátora. Požádejte ho o zablokování čísla. Dokud tak neuděláte, budete zodpovědni za vše, co skrze telefon někdo udělá, nejste-li proti takovému podvodu pojištěni.
  • Vymažte vše důležité, k čemu nechcete, aby se někdo dostal – e-maily, fotografie, zprávy, ale i hesla a přístupové kódy k službám s mobilním přístupem. I s tím vám pomůže záchranná aplikace. Umí provést reset na dálku, i když se jí nepodaří vysledovat polohu telefonu.
  • Nahlaste ztrátu nebo krádež na nejbližší policejní služebně. Budete k tomu potřebovat kód IMEI. Máte-li příslušné pojištění, přemýšlejte, co při ohlášení uvedete, abyste neporušili podmínky a měli na pojištění nárok.
Související články