poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Dobré balené koblihy poznáte podle složení na obalu

22.2.2018

Masopust je sice za námi, ale koblihy chutnají kdykoliv během roku. Slovinský svaz spotřebitelů ZPS testoval balené koblihy a informoval jak o jejich složení, tak o možnostech výběru zdravějších výrobků.

Také u koblih platí, že je třeba pozorně číst informace na obalech. Ty pomohou ihned odhalit přílišný obsah tuků, nasycených mastných kyselin nebo cukru. Zjistíte z nich také, zda dobrota uvnitř obsahuje částečně hydrogenovaný tuk, který je sice levnější, ale znamená vyšší obsah transmastné kyseliny. Ta zvyšuje hladinu „špatného“ cholesterolu LDL a snižuje množství „dobrého“ HDL, a tak škodí našemu kardiovaskulárnímu systému. Transmastné kyseliny vznikají i při delším zahřívání oleje na vysoké teploty, například při smažení koblih.

Balené koblihy obsahují také hromadu aditiv, které mimo jiné pomáhají k prodloužení trvanlivosti výrobku na 3-4 dny, emulgátorů, kypřících látek, barviv a ochucovadel. Pozornost je třeba věnovat skupině difosfátů neboli difosforečnanů (E450). Příjem většího množství fosforu náš organismus ohrožuje, protože napomáhá demineralizaci kostí a narušuje fungování kardiovaskulárního systému.

Jak si koblihy vybrat

Testované balené koblihy obsahovaly v průměru 14 g tuku (včetně 7 g nasycených mastných kyselin), 16 g cukru a 0,7 g soli na každých 100 g výrobku. Na co tedy dbát, abyste si vybrali správně?

1.    Přečtěte si výživovou tabulku na balení a zvolte výrobky s obsahem cukru do 15 g a tuku do 20 g na 100 g koblih.

2.    Ve složení se ujistěte, že kobliha neobsahuje částečně hydrogenované tuky, které mohou být dodatečným zdrojem škodlivých transmastných kyselin.

3.    Rozhodněte se pro koblihy, které obsahují co nejméně přídatných látek a vyhněte se zejména fosfátu (difosfátu nebo E 450).

Související články