poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Facebook skrze bezpečnostní aplikaci sbírá osobní údaje uživatelů

26.2.2018

Aplikace Onavo Protect – VPN Security společnosti Facebook slibuje lepší ochranu vašich osobních údajů. Jak však zjistila nizozemská spotřebitelská organizace Consumentenbond, jedná se o způsob, jak se naopak k citlivým informacím dostat.

Aplikace Onavo Protect vytvoří tzv. VPN, tedy virtuální privátní síť na tabletu nebo smartphonu. S VPN je vaši internetová komunikace šifrována, aby se k ní nedostali hackeři.  Většinou se u aplikací VPN nejedná o nic více. Facebook však tu svoji používá k sbírání mnoha soukromých údajů uživatelů včetně jména, čísla telefonu, zeměpisné polohy, aplikací a dat v zařízení, navštěvovaných webových stránek. Místo zajištění lepší ochrany tedy aplikace působí jako spyware ve službách svého majitele a porušuje vaše soukromí.

Facebook koupil aplikaci Onavo již v roce 2013, ale teprve nedávno ji začala aktivně nabízet jeho verze pro iOS. Kliknete-li na Protect v menu nastavení Facebooku, jste přesměrováni ke stažení Onavo Protect.

Na pováženou je způsob, jakým Facebook aplikaci nabízí. Vyhrazuje si sice právo zpracovávat osobní údaje a předávat je třetím stranám, ale dozvíte se to jen z prohlášení o ochraně osobních údajů, skrývajícího se za pouhým odkazem. V zkrácené verzi, která se objeví na obrazovce během instalace, se o této věci nezmiňuje, což je přinejmenším divné a pro uživatele klamavé.

Potřebujete-li tedy podobnou aplikaci, zvažte svou volbu. Je z čeho vybírat.

Související články