poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Masky proti smogu v testu spíše zklamaly

8.3.2018

Při inverzním počasí a smogu vás může před znečištěním ochránit maska či rouška. V Polsku je tento problém dlouhodobě velmi výrazný, proto je nasnadě, že kolegové z tamější spotřebitelské organizace Pro-Test vyzkoušeli 10 modelů masek. Polovina z nich uživatelům příliš nepomůže.

V chladných dnech bez větru se tvoří nad mnoha polskými městy smogová deka. Dýchání chemických sloučenin a prachu škodí zdraví a bývá spojováno s alergiemi, plicními chorobami i rakovinou. Masky proti smogu patří k výrobkům, jejichž účinnost nemůže spotřebitel jednoduše posoudit. Těžko poznáme, zda splňují nutné požadavky a skutečně nám pomohou. Proto bylo v rámci pilotního projektu Úřadu pro hospodářskou soutěž a ochranu spotřebitelů odborně prozkoumáno 10 modelů ochranných masek příslušnými specialisty. Každá z nich prošla cílenými laboratorními testy, které měly za cíl prověřit, zda jí neprochází škodlivé smogové molekuly.

Dvě z deseti vás neochrání

Polovina masek nesplňuje v dostatečné míře požadavky na dobrou ochranu před znečištěným vzduchem. Ukázalo se, že dvě z deseti masek vůbec nemají požadované provozní parametry na ochranu proti smogu. Neprošly především testem těsnosti, nepřiléhají dobře k obličeji. Jednu z nich, N99 Dragon Sport, koupíte i u nás. Ta navíc nefiltrovala dostatečně aerosoly při zkouškách účinnosti filtrovacího materiálu v znečištěném prostředí. Nedodržení těchto požadavků způsobuje podle odborníků zhoršenou nebo žádnou ochranu funkcí dýchacích cest, takže se prach ze vzduchu snadno dostane do dýchacího ústrojí a může mít za následek alergie, respirační selhání nebo astma. Zmíněné výrobky nesplňují ani formální požadavky, jako je správný návod k použití, označení CE nebo prohlášení o shodě.

V důsledku provedených testů bylo zahájeno správní řízení, na dva měsíce byl zakázán prodej masky N99 Dragon Sport a rozhodnutí ohledně té druhé bude teprve oznámeno.

Polovina celkem pomůže

Pět masek testem prošlo, avšak každá s výhradami. Výsledky ukázaly i to, že cena o kvalitě masek nijak nevypovídá. Nejdražší maska patřila k nejhorším a ty nejlevnější byly celkem pravidelně rozděleny mezi kvalitní a nekvalitní.

Související články