poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Repasovaný iPhone se novému nevyrovná

14.3.2018

Pořídit si repasovaný iPhone může být lákavé, zdá-li se vám nový příliš drahý. Testy nizozemské spotřebitelské organizace Consumententbond však svědčí o opaku – oproti originálu jsou většinou méně výkonné a rozdíl v ceně se na pozadí rozdílu v kvalitě jeví jako zanedbatelný. Jen třetina zkoumaných přístrojů by se uživateli mohla vyplatit.

Do testů byly zahrnuty takzvaně „renovované“ modely iPhone 6s v co nejlepším stavu od devíti různých dodavatelů. Průměrná cena byla o 72 Eur, tedy o zhruba 17 % nižší než u nových iPhonů. Ani u jiných modelů není cena hvězdnou výhodou. Například použitý iPhone 7 s pamětí 128 GB je levnější jen o 14 %, model s 32 GB dokonce pouze o 3 %.

Sleva, ale z čeho?

Vysoké slevy inzerované prodejci mají dosahovat až 44 % z ceny nového výrobku. Vycházejí však z doporučené ceny nových iPhonů, která u většiny prodejců neplatí. Současná nejnižší cena je mnohem nižší než doporučená. V jednom případě byla cena renovovaného přístroje dokonce vyšší než prodejní cena nového telefonu.

„Jako nový“ není vždy jako nový

Ačkoliv jsou podle prodejců renovované přístroje označovány jako „nové“ nebo „prakticky nerozeznatelné od nových“, výsledky testů ukázaly na nepřehlédnutelné problémy. Například žádná společnost neprodává všechny tyto telefony s novou baterií a mnohé zkoušené baterie byly již dost slabé, i když se jedná o klíčovou podmínku k dobrému fungování iPhonu.

Některé testované výrobky byly navíc od pohledu opotřebované nebo dokonce zašpiněné. Další měly otlučené kryty nebo uvolněný displej. Renovované iPhony nejsou prodávány s originálním nabíjecím zařízením a originálními sluchátky.

Je tedy vždy vhodné zvážit, nakolik se volba renovovaného iPhonu vyplatí a jak bude odpovídat vašim požadavkům. Tvrzení prodejce ani cena nikdy neříkají vše.

Související články