poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Lidé jsou přenašeči prasečího moru

20.3.2018

Česká Státní veterinární správa zahájila informační kampaň proti africkému moru prasat cílenou na řidiče. Přirozené šíření této nemoci představuje dnes menší riziko než přenášení nákazy mezi regiony člověkem a jeho činností.

Státní veterinární správa se ve své kampani od minulého týdne zaměřila zejména na řidiče dálkové dopravy a přepravy. Její inspektoři začali po celé republice rozlepovat plakáty v šesti jazycích s informací o šíření nákazy potravinami za přispění člověka. Umisťují je zejména na dálničních odpočívadlech a čerpacích stanicích hlavních silničních tahů, ale i v blízkosti velkých skladů potravin živočišného původu a tam, kde se nakládají zvířata pro export. Náklady na kampaň se pohybují v řádu desítek tisíc korun. Inspirací se stala podobná iniciativa v sousedním Německu.

Podle ústředního ředitele SVS Zbyňka Semeráda je cílem kampaně zabránit vyhazování potenciálně kontaminovaných odpadků u silnic, protože nákazu lze přenášet i tepelně nezpracovanými masnými výrobky. Někdy k přenosu stačí volně pohozený zbytek svačiny. Nákaza nejspíše překonala vzdálenost přes 400 km z východu Polska nebo vzdálenějších východoevropských zemí k nám. Divoká prasata totiž v rámci přirozené migrace takovou dálku nepřekonají a vyšetřená zvířata v sousedních zemích nakažena nebyla.

Výskyt afrického moru prasat byl u nás potvrzen koncem června loňského roku na Zlínsku. Doposud byl virus objeven u 219 uhynulých nebo odlovených zvířat. Zatímco na začátku července 2017 zahrnovala zamořená oblast celý okres Zlín, nyní překračuje 40 % jeho plochy. Africký mor prasat postihuje jak prasata divoká, tak i domácí.

Související články