poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Do Evropy se z Číny dostává falšovaný med

21.3.2018

Výroba medu v Evropské unii neodpovídá poptávce spotřebitelů. Proto se jej dováží jen o pětinu méně, než členské země vyprodukují. Importované výrobky však velmi často neodpovídají evropským normám. Evropský parlament vyzývá k aktivní podpoře včelařství Unie s cílem zamezit poklesu kvality medu. Informovala o tom španělská spotřebitelská organizace OCU.

17 milionů včelstev v péči 600 tisíců včelařů Evropské unie vyrobí každoročně 250 tisíc tun medu. Podle údajů z roku 2015 pochází většina tohoto množství z Maďarska, Německa, Rumunska a Španělska. Česká republika k němu přispívá 10-15 000 tunami. Jelikož výroba neuspokojuje poptávku evropských občanů, je doplněna dovozem 200 tisíc tun medu zejména z Asie, ale také z Ukrajiny, Argentiny a Mexika. Unie je tak druhým největším producentem medu ve světě po Číně a zároveň jeho největším světovým dovozcem.

Med patří k nejpančovanějším výrobkům

Nedávná zpráva EU poukazuje na fakt, že 20 % dovezeného medu nedosahuje potřebné kvality, nesplňuje evropské standardy. Med je třetím nejpančovanějším výrobkem světa. Nejčastěji se do něj přimíchává sirup, přidává cukr nebo se jedná o směs kvalitního evropského medu s nekvalitním nebo padělaným dovozem.

Nabídka nekvalitních medových směsí na trhu vede k poklesu cen, zvýšené nedůvěře spotřebitelů a stoupajícím obavách o jejich ochranu. To vše oslabuje pozici místních výrobců a poškozuje jejich zájmy. Aby je podpořil, vydal Evropský parlament 23. ledna zprávu vyzývající k zvýšení finančního zajištění národních zemědělských programů a přijetí opatření na ochranu lokálních včelích druhů. Dokument hovoří o nutnosti zákazu škodlivých pesticidů, rozšíření výzkumu a podpoře včelařských chovných programů k zajištění zdraví včel. Důležité je podle něj zdokonalování analýz kvality medu a zpřísnění inspekce dovážených výrobků. Evropský parlament vyzývá k zavedení povinnosti uvádět na balení medu jeho skutečný původ.

Ohrožení včel je rizikem pro zemědělství i celou přírodu

Včely hrají klíčovou roli pro přežití mnoha rostlinných druhů a zprostředkovaně i pro vznik mnoha výrobků. Počet včelstev však v posledních letech klesá. Důvody jsou různé – na vině jsou intenzivní zemědělství, používání některých pesticidů, nedostatečná výživa, nemoci s biologickými nebo klimatickými původci. Například Evropský úřad pro kontrolu potravin EFSA nedávno potvrdil nebezpečnost neonikotinových pesticidů (psali jsme zde).

S ohledem na všechna data a známá nebezpečí musí Evropská komise a členské státy urychleně podniknout účinné kroky k minimalizaci existujících rizik, k podpoře chovu a údržbě včelstev, k zamezení nabídce dovozových nebo míchaných medů neodpovídajících normám a k zajištění kvalitního medu pro své občany.

Související články