Množí se zprávy o snadnosti hackování nejrůznějších výrobků, od hraček přes televize a kávovary až po bezdrátové bezpečnostní kamery. Čím dál více spotřebičů v našich domácnostech je smart neboli chytrá. Trend takzvaného internetu věcí je velmi pohodlný, ale pokud nejsou výrobky dostatečně zabezpečeny, mohou ohrozit naše soukromí a dokonce nás dostat do skutečně nebezpečných situací. Během posledních několika let provedly evropské spotřebitelské organizace včetně dTestu řadu testů takových výrobků.
Nedostatečně zabezpečená zařízení z vás mohou udělat snadný cíl internetových zločinců, ať již pasou po vašich osobních údajích ve snaze ovládnout tisíce přístrojů a učinit z nich své roboty neboli botnets, nebo s jejich pomocí chtějí manipulovat webové stránky či nakupovat kryptoměny.
Koncept „Secure by Design“
Britská vláda ve spolupráci s výrobci a spotřebitelskou organizací Which ? vytvořila systém nových požadavků v rámci koncepce Secure by Design („bezpečný již z podstaty“, doslova „bezpečně navržený“), platných pro výrobce chytrých spotřebičů a jejich služby. Mají firmy přimět přistupovat zodpovědně k bezpečnosti svých zákazníků. Zahrnují řadu kroků a opatření včetně základního nastavení jedinečných hesel nesnadných k prolomení, šifrovaného přenosu citlivých údajů nebo možnosti vymazat všechna soukromá data, když se rozhodnete přístroj prodat.
Vláda Velké Británie také zvažuje vytvoření systému označení výrobků informujícího zákazníky o zabezpečení, které nabízejí.
Podle slov ministryně Margot Jamesové nová pravidla přispějí k tomu, aby se standardně nabízená ochrana elektroniky stala přirozenou součástí každodenního života. Alex Neil, vedoucí oddělení testování výrobků a služeb pro domácnost ve Which?, dodává, že odpovědnost za bezpečnost přístrojů nesou výrobci. Which? doufá, že ti budou skutečně dodržovat nová pravidla a spotřebitelé tak budou lépe chráněni před kybernetickými riziky.