poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Etikety na alkoholu nemusejí udávat výživové hodnoty

27.3.2018

Informace o nutričních hodnotách včetně obsahu cukru i nadále nebudou uvedeny na obalech alkoholických nápojů, zatímco na nealkoholických nápojích jsou povinné. Informovala o tom Evropská organizace spotřebitelů BEUC.

Evropští výrobci alkoholu zveřejnili svoji představu řešení v reakci na rok starý požadavek Evropské komise na zlepšení informovanosti zákazníků o složení a výživových hodnotách alkoholu. Jejich plán umožňuje výrobcům piva, vína a tvrdého alkoholu volit mezi informací na obale a informacemi online, nabízí producentům možnost rozhodovat o rozsahu poskytovaných informací a nesjednocuje uvádění údajů ve 100 ml nápoje, zatímco současná praxe preferuje tzv. porci výrobku.

BEUC a její členové, mezi kterými je i dTest, mají výhrady vůči skutečnosti, že požadavky povinné pro ovocné džusy nebo limonády budou pro alkoholické nápoje jen dobrovolné. BEUC vyzývá Evropskou unii k sjednocení pravidel a ukončení privilegií výrobců alkoholu (přečíst si můžete zde). 

Podle Monique Goyens, generální ředitelky BEUC, si alkoholový průmysl nárokuje právo sám určovat, jaké informace spotřebitelům poskytne. Jelikož se zákazníci rozhodují o koupi v rámci vteřin, je nereálné předpokládat, že stráví minuty zjišťováním kalorického obsahu vína či vodky na internetu. Je třeba také pamatovat, že ve většině zemí nevlastní chytrý telefon více než 3 z deseti spotřebitelů, nehledě na velmi slabý signál v některých lokalitách. Uvedení informace na obalech je tedy nejlepší zárukou, že se dostane skutečně ke všem kupujícím.

Alkoholické nápoje mohou být skutečnými kalorickými bombami – sklenice vína může obsahovat tolik cukru, kolik je v porci zmrzliny. Proto je nutný jednoduchý a rychlý přístup k informacím, abychom mohli volit správně s ohledem na své zdraví.

Výrobci piva přistupují k této otázce většinou vstřícněji, ale vyřešit problém pro všechny mohou zjevně jen jednotná evropská pravidla povinná pro každého.

Související články