poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Společnosti najímají hvězdy internetu k lákání zákazníků

28.3.2018

Jsou mladí, krásní, zábavní a nepostradatelní pro kosmetický a módní průmysl. Za to, že svojí činností na internetu určují trendy, vytvářejí a ovlivňují názory veřejnosti a zejména uživatelů, jsou výrobci placeni a považováni za jeden z účinných nástrojů marketingu.

Jsou to mladé ženy i muži, pravidelně se pohybují a přispívají na sociálních sítích, na Youtube, Snapchatu či Instagramu publikují texty, fotky, videa, píší blogy. Říká se jim anglickým slovem influencers, tedy ovlivňovači. Článek jim na svém webu věnovala německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest.

Objednaná propagace

Činnost influencerů často není nijak nezávislá a je cílenou propagací v zájmu velkých společností. Používají například konkrétní lak na nehty, sprchový gel nebo parfém a popisem jejich kladů vysvětlují, proč se pro něj rozhodli. Nikdo neví, zda jsou upřímní. Podle lidí z branže výrobci influencerům platí tím více, čím větší sledovanost jejich příspěvky mají, výjimkou nejsou částky v tisícovkách eur. Někteří influenceři mají kvůli těmto stykům dokonce vlastní kosmetické či módní výrobky nebo řady výrobků, což jim přináší další výdělek.

Skrytá reklama

Touto situací se zabývají i soudy. Soud v německém městě Celle v červnu 2017 rozhodl, že placené příspěvky na Instagramu mají být zřetelně označeny tak, aby bylo na první pohled jasné, že se jedná o placenou propagaci. To má zabránit skryté reklamě. Úřady pro kontrolu médií dohlížejí na plnění tohoto rozsudku a již byla vydána varování i uděleny pokuty za některá videa na Youtube.

Příspěvky influencerů jsou zábavné a pozitivní. Často prezentují zajímavé nové výrobky a obsahují užitečné rady, například jak si udělat vhodný make-up. Nicméně neinformují o skutečné kvalitě či vlastnostech výrobků, třeba o opravdových výsledcích pleťové péče, o reálných hydratačních účincích, o míře ověřitelné protekce proti UV záření apod.

Není nad nezávislé testy

Spotřebitelské organizace na rozdíl od influencerů používají vědecké, ověřitelné a transparentní způsoby testování výrobků. Mezi tyto produkty patří i kosmetické přípravky, které nedopadají vždy nejlépe. Srovnávacích kritérií je mnoho, včetně složení a obsahu nežádoucích složek.Při svých rozhodnutích proto zvažujte zdroj informací a vybírejte rozumně.

Související články