poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Elektronické cigarety jsou nezdravé, jen škodí méně než klasické

30.3.2018

E-cigarety jsou méně škodlivé než ty běžné, a proto mohou pomoci v boji se závislostí, která ročně stojí příliš mnoho životů i peněz. Jejich líbivé příchutě však můžou vést u dospívajících a mládeže k nebezpečnému zlozvyku, kterému by se za jiných podmínek třeba vyhnuli.

Kolegové z americké spotřebitelské organizace Consumer Reports se tomuto problému věnují opakovaně a informovali i o výsledcích studie, kterou před nedávnem zveřejnil vědecký časopis PLOS-One. Počet osob, kterým e-cigarety pomohou při odvykání kouření, může být mnohem nižší než počet dětí a mladých lidí, kteří si kvůli nim na pravidelné kouření zvyknou. Studie se pokusila obě možnosti zvážit a srovnat za použití sčítacích údajů, celostátních pozorování a publikovaných výzkumů. Analyzovány byly tři typy možných důsledků – počet kuřáků, kteří přestanou kouřit díky e-cigaretám, počet dětí a mladých, kteří přejdou z e-cigaret k dlouhodobému klasickému kouření, a věk dožití, který tím bude prodloužen nebo zkrácen. Autoři výzkumu došli k závěru, že užíváním e-cigaret dojde ke ztrátě 1,5 milionu let lidského života. E-kouření podle nich nejspíše více škodí, než pomáhá.

Podle výzkumníků je však nutné situaci dále šetřit, protože jiné podobné studie dosáhly odlišných výsledků. Škodlivost či prospěšnost elektronických cigaret může záležet na mnoha faktorech - způsobu výroby a užívání nebo regulaci.

Pomáhají e-cigarety při odvykání?

Vědci již nezpochybňují, že jsou e-cigarety méně škodlivé než klasické. Obsahují sice mnohé toxické látky, ale v menším množství a v menších dávkách. Pomohou-li kuřákovi přestat kouřit, prospívají veřejnému zdraví. Zatím ovšem není mnoho důkazů o tomto jejich účinku. Americká společnost pro rakovinu doporučuje lékařům, aby podporovali používání e-cigaret jen u těch pacientů, kteří odmítají jiné způsoby odvykání. Jinými slovy, zdravé je nekouřit vůbec, ale když už se kouří, lepší jsou elektronické cigarety.

Chystáte-li se skončit s kouřením, vyzkoušejte nikotinové žvýkačky nebo náplasti, farmaceutické výrobky nebo jiné způsoby, které neškodí vašemu zdraví. Pokud to nefunguje a chcete zkusit elektronické cigarety, vyberte si druh s obsahem nikotinu, protože existují náznaky, že právě s nimi můžete dosáhnout úspěchu. Některé obchody nabízejí regulaci dávky nikotinu a postupně vám ji budou snižovat.

Jaká jsou rizika pro dospívající?

Ač se počet kuřáků e-cigaret mezi americkou mládeží nezvyšuje a podle některých studií se často jedná o experimentování a nepravidelnou spotřebu, problém je to vážný. Podle vědců má mladý člověk, který vyzkoušel e-cigarety, větší sklon k budoucímu kouření běžných cigaret a nebezpečí, že se stane častým nebo dokonce silným kuřákem, se u něj zvyšuje. Je však stále sporné, zda se jedná skutečně o příčinu a následek. Některé osoby totiž rády riskují více než jiné.

I když jste přesvědčeni, že vaše dítě nekouří ani elektronické, ani tabákové cigarety, je důležité s ním o tom hovořit. Chovejte se nenuceně – zaveďte rozhovor na toto téma, když například projdete kolem prodejny e-cigaret nebo když na ně spolu uvidíte reklamu. Vysvětlete svému potomkovi, že na mladé má nikotin horší účinek a stávají se na něj snáze závislí, protože jejich mozek se stále ještě vyvíjí. Také by měli vědět o výše zmiňovaných rizicích e-cigaret.

Vydržet se vyplatí – komu se podaří nekouřit na střední škole, má větší šanci nestát se kuřákem ani později.

Související články