poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak se zbavit účtu na Facebooku

5.4.2018

Pohoršují vás úniky a zneužívání dat uživatelů Facebooku? Nebaví vás dohadovat se na síti o politice? Nemáte již potřebu vědět o každém kroku svých známých a rozhodně nechcete lajkovat jejich příspěvky, protože se vám jednoduše nelíbí? Nechcete již svůj účet na Facebooku? Řešení je snadné.

Jak uvádí americká spotřebitelská organizace Consumer Reports, své vztahy s Facebookem můžete vyřešit buď definitivním zrušením účtu, nebo jeho pozastavením, anebo také vhodným nastavením, které zabrání předání vašich údajů dalším aplikacím a internetovým stránkám.

Jak pozastavit účet na Facebooku

Tato varianta umožňuje účet nechat po nějakou dobu v „klidovém“ režimu a ponechává vám možnost změnit názor, kdykoliv se vám zachce – aktivujete jej pouhým přihlášením. Během této pauzy nemohou jiní uživatelé vidět vaši hlavní stránku nebo fotky a nenajdou vás ani skrze vyhledávání. Vaši přátelé ale nepřijdou o nic, co jste jim poslali, a stále vás uvidí na svém seznamu přátel.

V položce Nastavení pod malou šipkou na horní liště vpravo vyberte Obecné a v nich Správu účtu, kde můžete účet deaktivovat. K potvrzení této volby budete vyzváni k zadání svého hesla.

Jak zrušit účet na Facebooku

Rozhodnete-li se pro definitivní zrušení účtu, musíte si tím být skutečně jisti. Jednou zrušený účet zpět nevrátíte. S ním přijdete o vše, co na něm bylo – fotky, příspěvky, zprávy. Ty zmizí spolu s vašim jménem a nic se již nikdy neobjeví ve vyhledávání této sociální sítě. Abyste něco nepostrádali, můžete si soukromý archiv z Facebooku stáhnout. Jsou v něm příspěvky, fotky a videa, které jste sdíleli s ostatními, zprávy a chaty, detaily, které jste o sobě na profilu uvedli. Facebook vám to může vše poslat na e-mail jako zazipovanou složku. Musíte si ji stáhnout dříve, než svůj profil smažete.

Přihlašujete-li se přes Facebook do dalších aplikací a na další stránky, vytvořte si na nich jiné přístupové údaje, abyste neztratili možnost se do nich dostat. Nevíte-li, které to jsou, najdete je v Nastavení – Aplikace. Přihlašování si lze zjednodušit i bez Facebooku použitím správce hesel.

Když budete k velkému kroku výstupu ze sociální sítě připraveni, stačí kliknout na Odstranění účtu v nabídce Obecné v Nastavení. Než bude profil nevratně smazán, chvíli to potrvá. Facebook vymazání pozdrží „o několik dnů“, kdy k vašim údajům nebude mít již nikdo přístup, aby vám dal příležitost si to rozmyslet a své rozhodnutí odvolat. To byste během doby odkladu učinili prostým přihlášením, které by automaticky zneplatnilo příkaz k zrušení. Podle společnosti Facebook však může vymazání všech vašich údajů ze všech záloh sítě trvat až 90 dnů.

Ale pozor - ať děláte, co děláte, všechny vaše stopy z Facebooku stejně nikdy nezmizí. Zprávy poslané přátelům zůstanou v jejich schránkách, vaše příspěvky ve skupinách také nezaniknou. Pokud je tedy sami ručně nevymažete před zrušením účtu – a to bývá časově náročné.

Vypnutí platformy Facebooku

Sbírání údajů o vaší osobě třetím stranám zatrhnete tak, že odpojíte aplikace, pluginy, hry nebo internetové stránky propojené s vaším facebookovým účtem. Otevřete na Facebooku své Nastavení, pak klikněte na Aplikace a Aplikace, weby a pluginy a tam je vypněte. Abyste si byli jisti, že na vás již nic nemají, obraťte se na každou z těchto služeb a stránek zvlášť a požádejte o vymazání svých údajů z jejich systémů. Nezapomínejte, že tím přijdete o přístup, proto si ho zajistěte jiným způsobem přihlášení než přes Facebook, protože například zřízení nového účtu pro aplikaci, web nebo hru vás nedostane k vašim předešlým datům.

Při povolení přístupu přes Facebook kamkoliv dobře zvažte, zda chcete skutečně poskytnout vhled do vlastního soukromého světa a světa svých přátel. Pokud po vás služba nebo web chtějí údaje, které pro fungování nepotřebují, neměli byste jim je dávat, upozorňuje Justin Brookman z oddělení soukromí právního oddělení Consumer Reports.

Související články