poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Škodí vejce vašemu srdci?

12.4.2018

Velikonoce jsou za námi, zbylá vajíčka spotřebována v povelikonočních salátech a pomazánkách. Kolik jste jich za minulé dva týdny snědli? Je to moc nebo málo? Ohrozilo to vaše zdraví? Jaké množství je neškodné? Odpovědi hledala německá organizace Medizin transparent.

Oběhová soustava neonemocní přes noc. Infarkt nebo mozková příhoda  jsou důsledkem letitých škodlivých vlivů na naše cévy a srdce. Když se vědci rozhodnou zjistit, zda některá potravina škodí kardiovaskulárnímu systému, vycházejí z dlouhodobého pozorování lidí v jejich běžném životě. Výsledky a závěry pak mohou být ovlivněny těžko kontrolovatelnými faktory. Platí to i při hledání odpovědi na otázku, zda vejce ohrožují naši oběhovou soustavu.

Klíčová je pečlivost účastníků studie při zapisování počtu spotřebovaných vajec. Nezapomenou zaznamenat vajíčka obsažená v moučnících, pečivu nebo dalších pokrmech? Jedí je se smaženou slaninou nebo se salátem? Jak se respondenti obecně stravují? Jaký je jejich zdravotní stav? Kouří? Některé faktory lze předvídat a jsou zahrnuty do dotazníků, jiné však pozornosti unikají. Není možné vzít v potaz naprosto všechno. Proto je rozumné brát výsledky takových studií s jistou rezervou.

Vědecký tým si určil za cíl zjistit vliv některých potravin včetně vajec na riziko vzniku kardiovaskulárních chorob a shrnul závěry 16 výzkumů. Jejich účastníci zaznamenávali svoji spotřebu vajec a byli pozorováni po dobu až 26 let. Zjistilo se, že jedno vejce denně by nemělo nijak zvýšit riziko cévních onemocnění a infarktu. Se vznikem srdečné nedostatečnosti (a selhání srdce) to již tak jednoznačné nebylo. Osoby, které snědly více než 5 vajec týdně, byly k tomuto onemocnění náchylnější. Jednotlivé výzkumy, které k takovým závěrům došly, se však v lecčems lišily, a proto nelze jejich výsledky chápat jako zcela jednoznačné.

Také před pěti lety proběhla analýza řady studií; došlo se k podobným závěrům. Aby zvážil souvislost mezi vejci a výskytem srdečního infarktu nebo cévního onemocnění srdce, prošel vědecký tým výsledky pozorování 263 938 osob. Zjistil, že jedno vejce denně pravděpodobně riziko zmíněných nemocí nijak neovlivňuje.

Jen některé skupiny, jako jsou například diabetici, by měly zvážit jistá omezení. Lidé s cukrovkou mají totiž specifický metabolismus a u nich může konzumace vajec přispět k vzniku kardiovaskulárních chorob. Ani to však zatím není dostatečně vědecky potvrzeno.

Slepičí vejce jsou běžnou potravinou všude ve světě. Obsahují mnoho živin – minerálů, vitamínů, proteinů a nenasycených mastných kyselin. V každém vajíčku je 210 mg cholesterolu. Jedná se o látku podobnou tukům, lidské tělo si ji umí vyrobit samo a je-li zdravé, umí její hladinu samo regulovat. Cholesterol je součástí buněčné stěny a je nezbytný pro tvorbu některých hormonů. Budeme-li tedy vejce jíst s mírou, neohrozí nás. Ve skutečnosti je třeba k dobrému stavu krevních hodnot a pevnému zdraví podniknout jiná dlouhodobá opatření než se naprosto vzdát vajíček. Patří k nim trvale snížený příjem nasycených mastných kyselin, obsažených například v masu a plnotučných mléčných výrobcích. Konzumace méně nasycených a více nenasycených tuků může prospět srdci a celé oběhové soustavě. Pomůže i snížení váhy, cvičení a nekouření.

Stravujme se tedy rozumně a pestře. Budeme-li o sebe dbát ve všech směrech a neustále, pomůže nám to více než se vzdát vajíček.

Související články