poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test odhalil necelozrnné mouky v celozrnném pečivu

16.4.2018

Z čeho se vyrábí celozrnný chléb? Obsahuje jen celozrnnou mouku? Co by mělo pečivo splňovat, aby se nazvalo celozrnným? Informace o rozdílech mezi teorií a praxí ve Velké Británii jsme našli u britské spotřebitelské organizace Which?

Celozrnnost podle britských norem znamená použití jedině celozrnné mouky. Kolegové z Which? srovnali složení 11 celozrnných chlebových produktů, včetně vlastních značek obchodních řetězců i prémiových pečivových značek. Každý z nich obsahoval sójovou mouku, některé obohacenou pšeničnou mouku, fermentovanou pšeničnou mouku nebo mouku z ječmene. Na vznesený dotaz, proč tomu tak je, výrobci odpověděli, že necelozrnné mouky nepoužívají jako mouku samotnou, ale k získání lepší konzistence a prodloužení čerstvosti. Obohacená pšeničná mouka v těchto případech napomáhá lepšímu vzhledu a textuře, fermentovaná dodává aroma a delší trvanlivost. Vysvětlili, že sója není považována za obilninu, nýbrž za luštěninu. Sójová mouka se tedy do pečiva přidává k dodání hmotnosti a k dosažení jemnější křupavé kůrky.

Průzkum potvrdil závěry, ke kterým došla Kampaň za skutečný chléb (Real Bread Campaign) již před pěti lety. Její iniciátoři volají po dodržování norem a férovosti vůči spotřebitelům, tedy i po skutečně plně celozrnném pečivu, když je tak pojmenované.

Which? zdůrazňuje, že i s příměsí zmíněných složek obsahuje celozrnné pečivo minimálně dvakrát více vlákniny než to běžné, což je jedna z vlastností, které se od něj očekávají.

Podle české legislativy musí celozrnné pekařské výrobky obsahovat v těstě nejméně 80 % celozrnných muk nebo jim odpovídající množství upravených obalových částic z obilky. To znamená, že na rozdíl od celozrnných těstovin, kde ve složení najdete jen celozrnnou mouku, pečivo jich bude mít nejspíš více druhů.

Chcete-li si být jisti, že konzumujete pečivo výhradně podle vlastních požadavků a představ, musíte si jej nejspíše péct sami. Nebo se můžete informovat u výrobců a prodejců o skutečném složení toho kupovaného a případně i o způsobech jeho výroby. Na tyto informace máte právo a v dnešní době digitálních médií je snadno naleznete i sami.

Související články