poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nová auta musí po nehodě umět přivolat pomoc

17.4.2018

Od 1. dubna musí všechny nové automobily být vybaveny automatickým systémem přivolání pomoci v nouzi. Takzvaný eCall by měl každoročně na evropských silnicích zachránit až 2500 životů. Na hlavní otázky ohledně jeho fungování odpovídá francouzská spotřebitelská organizace UFC – Que Choisir?

Opatření bylo schváleno v roce 2015 a Evropská komise si od něj slibuje snížení doby dojezdu nutné pomoci až o 60 % ve městech a o 50 % mimo ně a kromě zachráněných životů také menší počet vážných následků zranění.

Jak to funguje? Každé auto bude mít vestavěnou kartu SIM, sledovanou sítí GPS. Systém v případě silného nárazu, který vyvolá aktivaci airbagů, při extrémním zatížení záchranných pásů nebo při převrhnutí auta, ale i při stlačení tlačítka SOS odešle zprávu SM na nouzové číslo 112. Hned poté operátor na lince vytočí číslo karty a získá od řidiče informace o poloze automobilu, o závažnosti nehody nebo druhu poruchy apod. Když z vozu nikdo na volání nezareaguje, je zpráva okamžitě předána nejbližším záchranným týmům.

Kterých aut se to týká? Všech modelů, které se dostávají na trh od 1. dubna 2018. Ty, co na něm byly dříve, eCall vestavěný mít nemusí. Některé však nabízejí jiné systémy přivolání pomoci. U starších modelů bez tohoto vybavení lze použít další způsoby, například propojení s vaším mobilem za pomoci USB.

Jaká data eCall předává? Jen ta nejnutnější, daná zákonem – typ vozu, sériové číslo, typ paliva a zapalování, polohu a směr jízdy. To vše jen do chvíle předání informace. Pokud není eCall aktivován, nevysílá karta SIM z auta nic.

Funguje to všude? Ne. Systém eCall je závislý na mobilní síti. Nebude tedy možné záchranu přivolat, když bude auto mimo signál, a to ani v případě, že bude viditelné pro satelitní navigaci.

Kde bude systém eCall funkční? Všude na území EU, po 24 hodin 7 dnů v týdnu.

Co vás to stojí? Nic. Instalace systému je zahrnuta do ceny vozu. Veškerá nouzová volání přes něj jsou zdarma a není třeba se nikde registrovat nebo podepisovat smlouvu s mobilním operátorem.

Je e-Call jen pro případ nehody? Není. V případě poruchy můžete stisknout příslušné tlačítko a operátor na lince informuje asistenční službu podle toho, jaké pojištění vůz má. Tlačítko SOS lze použít i v případě, že se stanete svědkem jiné nehody nebo trestného činu.

Přináší eCall rizika? Při jeho použití a spojení s pojišťovnou může být omezena řidičova svobodná volba servisu. Toto a případná další rizika však bude možné hodnotit až po nějaké době.

Související články