poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kosmetické přípravky proti celulitidě v testu propadly

19.4.2018

Ani jeden ze šesti přípravků proti celulitidě testovaných belgickou spotřebitelskou organizací Test-Achats si s takzvanou pomerančovou kůží neporadí. Všechny jsou příjemné a dobře voní, ale k hladké a pružné pokožce vám nepomohou.

Celulitida se objevuje na těle tam, kde se hromadí tuk – na hýždích, stehnech, břiše, bocích a na nohou. Když je tuku více, mění se mikrocirkulace krve a lymfy, vytváří se otok, a ten vyvíjí tlak na kůži, která pak vypadá hrbolatě.

Kůži vzhledu pomerančové kůry má zhruba 85 % žen starších 20 let. S blížícím se létem může snaha zbavit se jí přerůst v posedlost. Je však zbytečné hledat řešení v regálech s kosmetikou. Ani pravidelné mazání ráno a večer nepomůže. Pokožka je na omak příjemnější, je to však způsobeno spíše masírováním než samotným přípravkem. Tuk pod kůží se nezmění ani náznakem.

Maximální účinek 44 %

Testované přípravky byly koupeny v lékárnách, drogériích a supermarketech, každý z nich byl zkoušen 30 účastnicemi výzkumu a aplikován ráno i večer po dobu 28 dnů. Ženy nezkoušely bojovat s celulitidou jinými způsoby, tedy ani sportem, ani cílenou úpravou stravování. Paralelně proběhly laboratorní zkoušky výrobků. Test-Achats podle výsledků nedoporučuje ani jeden z nich (celou zprávu v původním znění naleznete zde). Jen dva mírně upravily prokrvení mazaných oblastí, ale odborníci nezjistili žádné zlepšení celulitidy ani zmenšení objemu stehen, přestože šlo o výrobky v ceně mezi 35 a 40 eury.

Pomohla masáž, ne kosmetika

Jelikož se zdálo, že jsou změny jen následkem masírování při aplikaci, zařadili kolegové do testu i jedno hydratační tělové mléko. Laboratoř nezaznamenala zlepšení pomerančové kůže při jeho používání, ale podle účastnic výzkumu mělo podobný účinek jako produkty proti celulitidě.

Když vzhledu pokožky prospívá jednoduché masírování rukou, intenzivnější masáž bude samozřejmě ještě účinnější. Specializované služby tohoto typu nabízí mnoho kosmetických center. I tu nejúčinnější masáž je však třeba podstupovat pravidelně, protože se efekt pomerančové kůže vrací ihned poté, co s ní přestanete. Pomoci může také snížení tělesné hmotnosti a pohyb.

Související články